Choć cellulit i cellulitis to dwa bardzo podobnie brzmiące słowa, oznaczają jednak zupełnie co innego. Cellulit to nieregularne zgrubienia skóry, występujące w obrębie m.in. bioder, brzucha i pośladków, z kolei cellulitis to inaczej choroba skóry i tkanki łącznej podskórnej, wywoływana przez infekcję bakteryjną. O ile cellulit to głównie problem estetyczny, który co do zasady nie jest groźny dla zdrowia, o tyle cellulitis wymaga specjalistycznego leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest cellulit i cellulitis,
  • czym objawiają się te dwa stany,
  • jakie są metody leczenia cellulitu i cellulitisu.

Cellulit to problem natury estetycznej dotykający nawet 85% osób powyżej 20. roku życia, częściej kobiet. Przyjmuje on postać nieregularnych zgrubień podskórnych, a także rozszerzenia porów i obrzmienia naskórka m.in. w obrębie brzucha, bioder, pośladków i ramion. Z kolei cellulitis to zapalenie podskórne tkanki łącznej – jest to choroba o podłożu bakteryjnym, która wymaga leczenia antybiotykami.

Cellulit a cellulitis – jak je rozróżnić?

O tym, czy u pacjenta diagnozuje się cellulit czy cellulitis, decydują obserwowane objawy kliniczne oraz wyniki badań – zarówno podstawowych wzrokowych i palpacyjnych, jak i bardziej specjalistycznych.

Główny objaw cellulitu to charakterystyczny wygląd skóry, w obrębie której występują zgrubienia, zmarszczenia, wyniosłości, rozszerzenie porów i obrzmienie naskórka. Mogą towarzyszyć temu objawy subiektywne zgłaszane przez pacjenta, takie jak uczucie ciężkości kończyn dolnych, skurcze, mrowienie i okresowy ból. W badaniach stwierdza się również niekiedy obrzęki tkanki podskórnej, mikrourazy naczyń krwionośnych oraz żylaki.

Z kolei cellulitis to choroba zapalna tkanki łącznej o podłożu bakteryjnym, najczęściej wywoływana przez szczepy Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Pojawia się zazwyczaj po wcześniejszym poparzeniu, ukąszeniu oraz zranieniu. Objawy cellulitisu to:

  • bardzo silne zaczerwienie skóry, czasami nawet przyjmujące odcienie purpury i czerni,
  • silny ból zakażonej okolicy ciała,
  • uczucie mrowienia i pieczenia.

Zaraz po zakażeniu pacjent może także borykać się również z bólami głowy, nudnościami i gorączką. Niekiedy cellulitis atakuje również inne układy – np. układ limfatyczny.

Cellulitis a cellulit – metody leczenia

Cellulitis – jako choroba o charakterze bakteryjnym – wymaga specjalistycznego leczenia. U pacjentów stosuje się doustną i dożylną antybiotykoterapię, a także odciążanie zajętej kończyny.

W ramach medycyny estetycznej dostępne są natomiast bezpieczne i skutecznie zabiegi na cellulit. W ofercie kliniki ESTELL w Warszawie znajdują się m.in. zabiegi Onda oraz Icoone.

  • Onda

Jest to urządzenie wykorzystujące energię zimnych mikrofal Coolwaves, które docierają do tkanki tłuszczowej, rozbijają komórki tłuszczowe oraz powodują ich naturalne usunięcie z organizmu. Dodatkowo 20% emitowanej przez urządzenie energii pozostaje na granicy skóry, co pozwala na widoczne jej ujędrnienie. Efekty? Redukcja uporczywego cellulitu, wymodelowanie newralgicznych partii ciała oraz wyszczuplenie wiotkiej skóry. Dla jak najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii 3-4 zabiegów w odstępach co cztery tygodnie.

  • Icoone

Innym skutecznym zabiegiem na cellulit jest Icoone – urządzenie wyposażono w zmechanizowane głowice masujące z rolkami z licznymi mikrootworami. Wszystko to tworzy zjawisko tzw. multi-mikrostymulacji, która wraz z podciśnieniem precyzyjnie działa na każdy milimetr skóry, ale bez jej rozciągania i powodowania urazów. Zabieg z jednej strony pozwala na relaks i regenerację, z drugiej – na redukcję nawet głęboko położonej tkanki tłuszczowej, leczenie cellulitu oraz ujędrnienie skóry. Pełen cykl zabiegowy obejmuje od 12 do 16 sesji wykonywanych 2-3 razy w tygodniu.