Choroby zwyrodnieniowe stawów przeważnie występują u ludzi starszych. Systematyczna destrukcja narządu ruchu występuje jednak znacznie wcześniej. Początkowo dolegliwości nie są zbyt nasilone i wystarczające jest stosowanie popularnych suplementów, maści i innych leków bez recepty. Co zrobić, gdy ból nie pozwala na normalne funkcjonowanie? Dowiesz się o tym z dzisiejszego artykułu.
Po pierwsze diagnostyka
Trudno leczyć chorobą nie znając jej przyczyn. Właściwie przeprowadzona diagnostyka w przypadku stawów kolanowych odgrywa istotną rolę w wyborze metody leczenia. Inaczej prowadzony będzie pacjent, który odczuwa delikatne bóle i ma niewielkie zmiany. Inaczej natomiast ktoś, kogo kolana są doszczętnie zniszczone. W procesie diagnostyki warto przeprowadzić takie badania jak RTG, USG oraz rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.
Wizyta u ortopedy może być niezbędna
Proces leczenia i diagnostyki powinien przeprowadzić specjalista. W przypadku kolan będzie nim ortopeda, który na podstawie wyników badań dobierze najlepsze metody leczenia. W razie potrzeby ortopeda może wykonać specjalne zastrzyki z kwasu hialuronowego. Pomaga on odblokować słabo działające stawy i do minimum zredukować dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta. Zastrzyki takie nie są refundowane i musimy zapłacić za nie około 300-500 zł.
Fizjoterapia również może być pomocna
W przypadku dysfunkcji stawów pomocna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty. Może on zastosować zabiegi fizykalne oraz wprowadzić odpowiednie ćwiczenia, które umożliwią poprawę pracy mięśni, przez co zmniejszone zostaną dolegliwości bólowe. Fizjoterapeuta w Warszawie przyjmuje pacjentów zarówno na kasę chorych, jak i prywatnie. Wybierając się na zabiegi refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, musimy liczyć się z długim czasem oczekiwania w kolejce. Zaletą takich wizyt jest to, że są darmowe.
Podsumowanie
Jest wiele metod, które pozwalają na leczenie dolegliwości ze strony stawów kolanowych. Choroba zwyrodnieniowa jest jednak bardzo ciężka do kontrolowania i często postępuje szybciej, niż byśmy tego chcieli. Na jej wpływ ma nasz poziom aktywności fizycznej, dieta i ogólny stan zdrowia. Zdarza się jednak, że z pozoru zdrowe osoby skarżą się na dolegliwości bólowe w kolanach. W takiej sytuacji pomóc może fizjoterapeuta w Warszawie lub innym mieście, w którym pacjent mieszka. W przypadku, gdy wizyta u rehabilitanta nie przynosi większej poprawy, konieczne może być wykonanie specjalnych zastrzyków, które w zdecydowanej większości przypadków wpływają na odblokowanie stawów kolanowych. Niestety jeśli stawy są mocno zniszczone, jedyną formą pomocy dla pacjenta może być endoproteza stawu kolanowego przeprowadzana wyłącznie w warunkach szpitalnych.