Choroba bostońska to dość powszechne schorzenie. Wiele osób na całym świecie cierpi na nie. Warto zaznaczyć, że choroba bostońska to choroba zakaźna, która wywołana jest przez enterowirusy, przeważnie wirusa Coxsackie A16. Okazuje się, że takie schorzenie dotyka przeważnie dzieci do piątego roku życia, choć mogą na nie cierpieć też dorosłe osoby. Specjaliści określają to schorzenie jako choroba dłoni, stóp, a także jamy ustnej, bowiem jej najbardziej wyróżniającymi się objawami są wykwity skórne. Mowa w tym przypadku o bolesnych, nieswędzących pęcherzykach, które pojawiają się na podeszwach stóp, dłoniach, a także na błonie śluzowej jamy ustnej. Warto dowiedzieć się, jak można się zarazić, a także jak leczy się chorobę bostońską.

Czym jest choroba bostońska?

Choroba bostońska jest potoczną nazwą dla choroby stóp, dłoni, a także jamy ustnej, która wywoływana jest przez wszelakie enterowirusy. Mowa tutaj też o wirusach Coxsackie. Okazuje się, że charakteryzuje się pojawieniem wykwitów pęcherzykowych, a także plamisto-grudkowych właśnie w tych rejonach. Przeważnie schorzenie to dotyka najmłodszych dzieci, które przebywają w skupiskach, na przykład w żłobkach, przedszkolach etc. Jeśli mowa natomiast o szczycie zachorowań, występuje on podczas lata.

Warto zaznaczyć, że choroba bostońska przeważnie pojawia się u dzieci do dziesiątego roku życia. Przeważnie przebieg tego schorzenia jest łagodny, a ponadto sam się zwalcza. Co ciekawe, ciężki przebieg obserwowano w zakażeniach o etiologii Coxsackie typu A17. Jeśli mowa natomiast o dorosłych, choroba bostońska bardzo rzadko ich dotyka. Przeważnie takie zarażenie ma miejsce po kontakcie z chorym dzieckiem. Warto zaznaczyć, ze dorośli szczególni podatni na zachorowanie to takie osoby, które mają zaburzenia odporności. Natomiast u osób immunokompetentnych przebieg jest dość łagodny, nie powinien powodować zagrożeń zdrowotnych. Należy też nadmienić, że wirus, który wywołuje bostonkę obecny jest przede wszystkim w kale, ślinie chorego, a także wydzielinie z pęcherzyków. Warto też dodać, że człowiek jest jedynym rezerwuarem wirusa, który odpowiedzialny jest za pojawienie się choroby bostońskiej. Oprócz tego człowieka zaraża się drogą fekalno-oralną, a ponadto kropelkową. Wszystko odbywa się poprzez bezpośredni, a także pośredni kontakt z wydalinami chorego. Zarażenie często pojawia się poprzez kontakt z ręcznikiem, zabawkami, a także przedmiotami osobistymi. Trzeba też uważać na jedzenie oraz skażoną wodę.

Leczenie choroby bostońskiej

Warto wiedzieć, że leczenie choroby bostońskiej jest objawowe. Podstawą w takim procesie jest przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Bardzo istotna jest też pielęgnacja skóry. Trzeba też wiedzieć, że z powodu występowania bolesnych zmian w jamie ustnej dziecko nierzadko odmawia jedzenia, a ponadto picia. Dlatego w przypadku odnowienia nierzadko wymaga nawadniania dożylnego. Trzeba unikać przede wszystkim ostrych, a także kwaśnych potraw, które potęgują ból spowodowany chorobą bostońską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj