Wybieranie okularów przeciwsłonecznych dla dzieci może być czynnością niezwykle trudną. Każdy rodzic wie, że nieraz ciężko pogodzić oczekiwania swojej pociechy względem wyglądu i kształtu soczewek z koniecznymi wymaganiami zdrowotnymi. Okulary to nie tylko modny dodatek do stylizacji, ale przede wszystkim bariera ochronna dla oka, osłaniająca przed szkodliwym promieniowaniem UV. Poznaj podstawowe informacje na temat wpływu słońca na wzrok dziecka!

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – kiedy?

Wielu rodziców zadaje sobie te same pytania: „kiedy kupić dziecku pierwsze okulary przeciwsłoneczne?”, „czy niemowlak też musi je nosić?”. Do szóstego miesiąca życia warto chronić malucha przed bezpośrednim działaniem słońca m.in. za pomocą specjalnego pokrowca na wózek.

Powszechnie zaleca się, aby każde dziecko, które ukończyło pół roku, nosiło odpowiednio dostosowane okulary. Ze względu na to, że w tym wieku oko nieustannie rozwija się i kształtuje, częste używanie soczewek przeciwsłonecznych może skutkować m.in. ograniczeniem pola widzenia. Okresowe noszenie okularów (przede wszystkim w sezonie letnim) nie wpływa negatywnie na wzrok u maluchów, wręcz przeciwnie – uczy dbania o ten niezwykle delikatny narząd. To świetny sposób na wyrabianie zdrowych nawyków i uświadamianie, jak ważna jest ochrona oczu.

Wpływ promieniowania UV na wzrok dziecka

Promieniowanie ultrafioletowe negatywnie wpływa na wzrok, dlatego trzeba unikać długotrwałego przebywania na słońcu. Maluchy są o wiele bardziej narażone na niekorzystne działanie promieni UV z powodu większej przejrzystości soczewki niż u osób dorosłych.

Warto zadbać o oczy dziecka już od najmłodszych lat, aby uniknąć w przyszłości wszelkich problemów związanych z pogorszeniem wzroku. Do najczęściej występujących konsekwencji promieniowania UV zalicza się m.in.:

  • choroby siatkówki,
  • zapalenie rogówki,
  • jaskrę,
  • zaćmę,
  • ubytki nabłonka.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Martwisz się, że Twoja pociecha zbyt szybko wyrasta z kolejnych ubrań i akcesoriów? Bez obaw – istnieje szereg modeli dedykowanych potrzebom dynamicznie rozwijającego się dziecka. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, zwróć uwagę na czynniki takie jak:

  • elastyczne oprawki (wytrzymałe, odporne na uszkodzenia);
  • obecność regulowanego, silikonowego paska (zapewnia stabilność, dzięki niemu okulary nie spadają z głowy dziecka w trakcie zabawy);
  • rodzaj filtra UV (np. UV400, UV3).

Delikatne, wrażliwe oczy dziecka wymagają szczególnej troski i zabezpieczenia. Pamiętaj, aby stawiać przede wszystkim na okulary z polaryzowanymi soczewkami, które odbijają odblaski, jak i gwarantują zachowanie pełnej widoczności.

Dlaczego dziecko potrzebuje okularów przeciwsłonecznych?

Zakup okularów przeciwsłonecznych to inwestycja w zdrowie i przyszłość dziecka. Jeśli nie chcesz, żeby Twoja pociecha musiała mierzyć się w dorosłości z kłopotami ze wzrokiem, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić do wielu poważnych chorób, to zadbaj o odpowiednią ochronę oczu już w pierwszych miesiącach życia.

Wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, które spełnią wszystkie wskazane wyżej kryteria, to nie lada sztuka. Na szczęście w dobrych sklepach z akcesoriami i ubraniami dla najmłodszych nie brakuje profesjonalnych dodatków, które łączą ciekawy design z praktycznym zastosowaniem. Dziś Twoje dziecko może dowolnie wybierać spośród wielu kolorów i różnorodnych oprawek, co z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających małych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here