Najważniejszymi elementami pielęgnacji cery trądzikowej są zabiegi oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Należy je jednak wykonywać w odpowiedni sposób z użyciem właściwych kosmetyków. Źle przeprowadzane, mogą nasilać problemy i pogarszać kondycję skóry.

Najważniejsze zabiegi

Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji ze względu na złożony patomechanizm powstawania zmian wytwórczych oraz ich zróżnicowany obraz. W codziennej pielęgnacji uwagę należy zwrócić na zabiegi oczyszczania i tonizowania, a przede wszystkim na dobór kosmetyków. Źle dopasowane, mogą zaostrzać nieprzyjemne dolegliwości. W drodze do odzyskania stanu równowagi skóry warto sięgnąć po dermokosmetyczne emulsje, toniki i kremy do cery trądzikowej. Składniki w nich zawarte sprzyjają regulacji aktywności gruczołów łojowych i zwężeniu porów. Poza tym skutecznie usuwają nadmiar sebum oraz martwy naskórek bez ryzyka powstawania podrażnień. Wspierają też odbudowę płaszcza lipidowego, czyli naturalnej bariery ochronnej skóry.

W ramach oczyszczania warto regularnie przeprowadzać peelingi. Ważne jednak jest, aby nie używać w tym celu scrubów ziarnistych, ponieważ przez mechaniczne tarcie mogą nasilać się stany zapalne i uszkodzenia naskórka. Dobrze zdecydować się np. na dermokosmetyczną piankę, której formuła dokładnie oczyszcza, a jednocześnie koi podrażnienia i przygotowuje skórę do tonizacji. Tonizacja przywraca skórze naturalne pH i ogranicza rozwój bakterii. Poza tym wstępnie zmiękcza naskórek, co sprzyja bardziej efektywnemu wchłanianiu się substancji odżywczych, zawartych w dermokosmetycznym kremie nawilżającym, stosowanym na zakończenie pielęgnacji.

Jak nie zaostrzyć zmian trądzikowych?

Jednym z najistotniejszych kroków w profilaktyce zmian trądzikowych jest dobór kosmetyków do higieny i pielęgnacji skóry. W tym celu dobrze sięgnąć po dermokosmetyki, przeznaczone do tego typu cery. Poza tym do oczyszczania, tonizowania i nawilżania warto wybrać produkty z tej samej serii, dzięki czemu ich działanie będzie kompleksowo się uzupełniać. Co więcej, ważny jest sposób ich stosowania.

Szczególną wagę zaleca się przykładać do mycia twarzy, można tu bowiem popełnić wiele błędów. Produkty najlepiej rozprowadzać na całej twarzy, nie pomijając zakamarków, takich jak okolice skrzydełek nosa oraz obszar linii włosów. Nagromadzenie zanieczyszczeń i sebum sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych. Oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie zaleca się przeprowadzać codziennie rano i wieczorem. 

Bezwzględnie należy unikać wyciskania, drapania, a nawet dotykania wykwitów. Takie działania zwiększają ryzyko zaostrzenia stanów zapalnych i tworzenia się nowych ognisk. Z tego też powodu dobrze jest rozprowadzać dermokosmetyki delikatnie za pomocą wacików, bez pocierania czy uciskania skóry. Podobnie należy uważać podczas osuszania ciała ręcznikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj