Strona główna Styl życia Co warto wiedzieć o sadzonkach malin?

Co warto wiedzieć o sadzonkach malin?

Maliny są owocami znanymi i lubianymi ze względu na swój smak. To rodzaj obejmujący wiele gatunków, spośród których część nadaje się do uprawy. W wielu sklepach można kupić sadzonki malin. Terminy sadzenia dzielą się na dwa okresy w ciągu roku – jesienny (od października do końca listopada) oraz wiosenny (od marca do końca kwietnia). W praktyce sadzenie powinno odbywać się jak najwcześniej zarówno jesienią, jak i wiosną. Co jeszcze warto wiedzieć o sadzonkach tych owoców?

Sadzonki malin jesiennych

Sadzonki malin pozyskuje się jesienią od momentu, gdy jak największa część tegorocznego przyrostu będzie zdrewniała. Niezdrewniałe pędy przemarzną i będą oddawały więcej wody niż niższe partie. Najlepiej jest wysadzać maliny po pierwszych jesiennych przymrozkach. Sadzenie może potrwać tak długo, jak się da.

Sadzonki malin wiosennych

Planując zakup wiosennych sadzonek malin należy mieć na uwadze ich regularne podlewanie. Nawet późno posadzone owoce mają szansę się przyjąć, jeśli będzie się pamiętało o uzupełnianiu wody. W przypadku upalnych i suchych wiosen ich szansa na przyjęcie się jest niewielka. W takiej sytuacji warto jednak spróbować jeszcze przycięcia pędów jak najkrócej. Dzięki temu malina będzie wypuszczała młode przyrosty z poziomu korzeni, a nie zdrewniałego pędu. Pęd nadziemny można przyciąć nawet o 5-6 cm.

Sadzonki malin w doniczkach

Alternatywę dla wymienionych wyżej sadzonek malin stanowią sadzonki w doniczkach. Rozwiązuje to problem właściwego terminu sadzenia, ponieważ czynność tę można wykonywać od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Jakie są najlepsze warunki do uprawy malin?

Maliny do najlepszego rozwoju potrzebują żyznej, lekko kwaśnej gleby. Najlepiej sadzić je w miejscach, które nie są narażone na silne działanie wiatru. Powinny być zaciszne, by chronić sadzonki przed uszkodzeniami. Nie można oczekiwać dobrego wzrostu owoców, jeśli pod uprawę wybierze się glebę suchą, do której nie dociera dostateczna ilość opadów. Efektywny rozwój jest możliwy dzięki regularnemu przycinaniu, nawożeniu i podlewaniu.

Sadzonki malin można podzielić na wiosenne i jesienne, a także doniczkowe. By dać owocom szansę na dobry rozwój, należy pamiętać przede wszystkim o regularnym podlewaniu, a także przycinaniu i nawożeniu. Dzięki temu będzie można w pełni cieszyć się ich słodkim smakiem. Konieczne jest też wzięcie pod uwagę najlepszego terminu do wysadzania owoców. W przeciwnym razie mogą się one nie przyjąć, a praca pójdzie na marne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here