Czym jest Choroba Scheuermanna i jak wygląda postępowanie w jej przypadku?

Kręgosłup człowieka ma kształt wydłużonej litery „S”. Naturalne krzywizny kręgosłupa umożliwiają amortyzację, pozwalają utrzymać prawidłową postawę i równowagę. Kifoza jest naturalną krzywizną kręgosłupa charakteryzującą się łukowatym wygięciem kręgosłupa w stronę grzbietową. Kifoza pogłębiona jest charakterystycznym objawem choroby Scheuermanna. Jest to kifoza młodzieńcza, dotykająca młodzieży dorastającej, powodująca deformacje głównie w odcinku piersiowym, rzadziej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Choroba Scheuermanna to proces prowadzący do zaburzenia rozwoju kręgów, deformacji, klinowacenia trzonów kręgowych, obniżenia ich wysokości i degeneracji krawędzi. Etiologia choroby Scheuermanna jest nieznana, jest szereg niepotwierdzonych teorii, najpopularniejsza bazuje na przesłance, że pierwotną przyczyną jest martwica jałowa. Można zaobserwować również rodzinną skłonność do występowania schorzenia. Choroba Scheuermanna dotyka wg różnych źródeł od 0,5 do 8% populacji nastolatków, częściej występuje u chłopców.

Objawy, przebieg choroby Scheuermanna

Charakterystycznym objawem schorzenia jest występowanie sztywnej, czasami nadmiernej, bolesnej kifozy. Ból kręgosłupa nasila się zwłaszcza po dłuższym staniu lub siedzeniu bez zmiany pozycji oraz po wysiłku. Występują ograniczenia ruchomości kręgosłupa związane ze sztywnością, problemy z pochylaniem się, osłabienie i przykurcze mięśni, utrzymujące się zmęczenie. Pojawiają się zauważalne zmiany postawy, zaokrąglenie pleców, pochylenie barków do przodu, wysunięcie szyi. U dziewczynek w okresie dojrzewania mogą pojawiać się bóle znacznie nasilające się podczas menstruacji. Choroba Scheuermanna rozwija się zwykle powoli, w 3 etapach:

  • I Faza wczesna pojawia się w wieku 9-10 lat objawia się pogłębioną kifozą piersiową, wysunięciem głowy i barków ku przodowi, wysunięcie brzucha, w tej fazie jest rzadko rozpoznawalna.
  • II Faza czynna pojawia się w wieku 11-18 lat, występuje typowy obraz kliniczny, objawy zaostrzają się, więzadła obkurczają się, mięśnie rozciągają i tracą zdolność do utrzymania sylwetki, zdarzają się bóle grzbietu, w RTG  dostrzegalne jest klinowate zniekształcenie trzonów kręgów, czasami pojawiają się guzki Schmorla i niewielkie odcinkowe skrzywienie boczne kręgosłupa.
  • III Faza późna to okres utrwalonych zmian strukturalnych i funkcjonalnych kręgosłupa, występują bóle w okolicy między łopatkowej promieniujące wzdłuż żeber, po wysiłku fizycznym, po dłuższym staniu/siedzeniu, zmniejsza się wydolność oddechowa związana z ruchomością klatki piersiowej.

Leczenie choroby Scheuermanna

Diagnostyka to wykonanie badania RTG obejmujące kręgosłup piersiowy i lędźwiowy. Leczenie polega na wzmacnianiu siły mięśni, zwiększeniu ogólnej sprawności fizycznej skutkujące skorygowaniem postawy. Ćwiczenia zwiększają ruchomość kręgosłupa i wpływają na jego elastyczność. Dodatkowo zalecana jest dieta bogata w nabiał, warzywa i owoce. W przypadkach powiększania się kifozy, braku poprawy po rehabilitacji w chorobie Scheuermanna wskazane jest zastosowanie gorsetu ortopedycznego. W przypadkach znacznej, postępującej deformacji kifotycznej przekraczającej 70 stopni według Cobba wskazane jest leczenie operacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj