Strona główna Styl życia Czym kierować się, wybierając matę do jogi?

Czym kierować się, wybierając matę do jogi?

Niezależnie od rodzaju preferowanej aktywności fizycznej, korzyści płynące z regularnych treningów można mnożyć. By w pełni cieszyć się efektowną i bezpieczną gimnastyką, warto zainwestować w odpowiednie akcesoria. Jednym z ważniejszych dodatków jest mata do jogi, która umożliwia wykonywanie ćwiczeń w sposób wygodny i higieniczny. Co więcej, doskonale sprawdzi się ona zarówno u osób praktykujących jogę, jak i służyć może jako pomocny sprzęt przy wykonywaniu innych zadań ruchowych, takich jak choćby popularne brzuszki. Na co więc warto zwracać uwagę, wybierając matę do ćwiczeń?

Wygoda i bezpieczeństwo w trakcie treningu

Wybierając najlepszą matę, warto zwracać uwagę zarówno na estetykę projektu, jak i właściwości konkretnego modelu. Produkty różnią się bowiem między sobą nie tylko kolorem czy rozmiarem, ale i wytrzymałością czy też tworzywem, z jakiego zostały wyprodukowane. Niezależnie od stopnia zaawansowania czy też rodzaju wykonywanych ćwiczeń, odpowiednia mata do jogi powinna być przede wszystkim antypoślizgowa. Dzięki temu nie ma obaw, że dłonie i stopy pod wpływem wydzielanego w trakcie treningu potu zaczną się ślizgać po podłożu, co grozić może dyskomfortem lub nawet nieprzyjemnym upadkiem. Dużą popularnością cieszą się maty wykonane z niezwykle trwałego tworzywa PCV. Materiał ten nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o odporność na uszkodzenia mechaniczne. Alternatywą mogą być maty do jogi z mikrofibry lub naturalnego korka czy kauczuku. Warto przy tym zaznaczyć, że mimo iż te modele mogą być nieco mniej trwałe, to zapewniają doskonałą stabilizację i przyczepność do podłoża, dzięki czemu ćwiczenia można wykonywać zarówno w sali treningowej, jak i w domu czy w plenerze.

Mata podróżna czy do ćwiczeń stacjonarnych?

Poszukując idealnej maty do jogi, warto wziąć pod uwagę również inne parametry. Pozwoli to cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem w trakcie treningów. W podróży najlepiej sprawdzą się cienkie maty, które bez trudu można zwinąć w rulon i wsadzić do torby czy plecaka. Najlepszą amortyzację zapewnią z kolei modele, których grubość sięga 8 mm. Wielkość produktu i rodzaj tworzywa przekładają się również bezpośrednio na wagę produktu. Dlatego ćwiczący jogę w terenie lub wybierający się na specjalne obozy często wybierają te lżejsze, które nie obciążą dodatkowo bagażu. Warto również upewnić się, że mata do jogi dopasowana jest do wzrostu osoby ćwiczącej. Sprawia to, że przyjmowanie pozycji jest wygodniejsze, nie trzeba również martwić się o higienę czy bezpieczeństwo. Przyjmuje się, że standardowo mata powinna być dłuższa o 5-10 cm niż wynosi wzrost jej właściciela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here