Ze względu na pandemię koronawirusa w naszym kraju został wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust. Najlepiej sprawdzają się w tej roli maseczki antywirusowe. Koronawirus jest na tyle niebezpieczny, że zwykłe bariery fizyczne nie stanowią dla niego przeszkody, ale ważne jest to, że materiał chroni przed przedostawaniem się aerozolu z cząsteczkami wirusa, a to już duża różnica. Jak wybrać odpowiednią maseczkę?

Proste i ekologiczne – maseczki antywirusowe wielorazowe

Rynek tekstylny został w ostatnich czasach zdominowany przez maseczki wielorazowego użytku. Klienci mogą wybierać spośród wielu ciekawych wzorów, a co najważniejsze – mają do nich łatwy dostęp. Takie produkty są tanie, łatwe w pielęgnacji i można ich używać wielokrotnie, co ma niebagatelny wpływ na ochronę środowiska.

Mimo wszystkich tych zalet maseczki antywirusowe bawełniane lub z włókniny medycznej mają niestety jedną istotną wadę. Otóż same w sobie nie chronią przed koronawirusem, natomiast stanowią optymalną barierę mechaniczną i ograniczają ryzyko przenoszenia się skażonego aerozolu drogą kropelkową.
Ponadto można dla siebie wybrać taki model maseczki bawełnianej, by idealnie przylegała ona do twarzy, tak więc nie ma ryzyka, że aerozol z wirusem przedostanie się na przykład otworem przy policzku itd. To odróżnia maski wielorazowe od jednorazowych chirurgicznych.

Tanie jednorazowe maseczki antywirusowe chirurgiczne

Kolejną grupę popularnych produktów tworzą maseczki antywirusowe chirurgiczne. Są jednorazowe, co oznacza, że zaledwie po kilku godzinach należy je wyrzucić i wymienić na nowe. To duża wada, bo nie jest to zbyt ekologiczne.
Podobnie jak w przypadku maseczek bawełnianych, takie maski tworzą optymalną barierę pomiędzy błonami śluzowymi a aerozolami z wirusem. Niestety nie zapewniają one pełnej szczelności, ponieważ zbyt luźno przylegają do twarzy.
Maseczki chirurgiczne jednorazowe mają różną skuteczność przeciwwirusową, zależnie od stopnia filtracji. Poszczególne typy określa europejska norma EN 14683. Wyróżnia się:

  • jednorazowe maseczki typu I (skuteczność filtracji ≥ 95),
  • jednorazowe maseczki typu II (skuteczność filtracji ≥ 98),
  • jednorazowe maseczki typu IIR (skuteczność filtracji ≥ 98).

Co wyróżnia maseczki antywirusowe jednorazowe? Przede wszystkim niska cena za sztukę

Natomiast jeśli weźmie się pod uwagę to, że maseczki chirurgiczne trzeba dość często wymieniać, to takie rozwiązanie nie będzie zbyt ekonomiczne dla osób, które często wychodzą z domu i przebywają w miejscach publicznych przez wiele godzin.
Kolejnym minusem jest to, że im więcej osób zaopatrzy się w tego typu produkty, tym mniej pozostaje ich dla medyków, a więc dla grupy zawodowej, która najczęściej ich używa.

Maseczki antywirusowe z filtrami

Jakie są najbardziej rekomendowane maseczki antywirusowe? Koronawirus praktycznie nie ma możliwości przeniknięcia przez barierę w postaci maseczek medycznych FFP3 i N95, które produkuje się z materiału o gęstym splocie, a także ze specjalnego filtra oczyszczającego.

To najdroższe, ale też najskuteczniejsze maseczki na rynku, mające najwięcej zalet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here