Strona główna Dom i wnętrze Czym się kierować przy wyborze ekspresu?

Czym się kierować przy wyborze ekspresu?

Jeszcze kilka lat temu ekspresy do kawy były używane głównie w lokalach gastronomicznych – obecnie coraz częściej można je spotkać w domowych kuchniach. Przyczyniła się do tego większa różnorodność urządzeń, które można nabyć w przystępnych cenach. Na rynku dostępne są różnorodne modele. Podpowiadamy więc, czym się kierować przy wyborze ekspresu, aby spełnił Twoje oczekiwania!

Rodzaje ekspresów do kawy

Obecnie nie ma problemów z dostępem do ekspresów kawowych, a w sklepie obok profesjonalnych urządzeń dla baristów, znajdziesz także te do użytku domowego. Cieszą się one coraz większą popularnością, gdyż pozwalają w kilka chwil przygotować ulubiony napój, który smakiem i aromatem dorównuje kawie serwowanej w kawiarniach. Zanim jednak wybierzesz się na zakupy, będziesz musiał podjąć szereg ważnych decyzji. Pierwszą z nich jest określenie, jakiego rodzaju ekspresu potrzebujesz. Na rynku są bowiem urządzenia, które różnią się sposobem obsługi i metodą parzenia kawy. Dzielą się one na ekspresy:

  • automatyczne,
  • przelewowe,
  • kapsułkowe,
  • kolbowe.

Najbardziej funkcjonalnym i najwygodniejszym rozwiązaniem są ekspresy do kawy na kapsułki. Charakteryzują się łatwą obsługą, która polega tylko na umieszczeniu kapsułki w specjalnym koszyczku i uruchomieniu urządzenia. Cały proces parzenia odbywa się automatycznie, dzięki czemu w kilka chwil zaparzysz ulubioną kawę. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego ekspresu?

Parametry

Ekspres kapsułkowy to najlepsze rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na szybkim przygotowaniu ulubionej kawy, która zawsze wyjdzie idealna. To także dobry wybór, gdy lubisz eksperymentować, gdyż kapsułki są dostępne w wielu tradycyjnych oraz oryginalnych smakach. Przed zakupem takiego ekspresu, powinieneś określić swoje indywidualne potrzeby oraz preferencje. W tym celu zwróć uwagę na parametry poszczególnych modeli, takie jak:

  • ciśnienie – im wyższe, tym kawa będzie przygotowana szybciej, zachowując przy tym swój smak i aromat. Optymalna wartość powinna się mieścić w zakresie 15-19 barów, gdyż to gwarantuje zachowanie wszystkich walorów kawy,
  • wielkość – w sprzedaży znajdziesz zarówno kompaktowe urządzenia idealne do małej kuchni, jak i rozbudowane modele, które umożliwiają przygotowanie dwóch kaw jednocześnie,
  • design – ekspres do kawy jest zazwyczaj używany codziennie, dlatego stoi w widocznym miejscu na blacie. Warto więc zwrócić uwagę, aby stylistycznie pasował do wystroju kuchni i uzupełniał całą aranżację jako efektowny dodatek.
  • funkcje – na stronie Nespresso.com są dostępne nowoczesne urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort użytkowy. Poszczególne modele oferują np. funkcję automatycznego wyłączania, możliwość parzenia kawy w trybie ECO lub opcję powiadamiania o konieczności odkamieniania.

Wybór ekspresu na kapsułki zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania względem urządzenia. Jeżeli lubisz się napić kawy w rodzinnym gronie, wybierz rozbudowany model do obsługi dwóch filiżanek jednocześnie. Gdy natomiast Twoja kuchnia nie zachwyca metrażem, dobrym rozwiązaniem będzie kompaktowy ekspres, który jest równie funkcjonalny i nowoczesny co sprzęt o większych gabarytach.