Dolegliwości intymne to bolączka wielu kobiet w różnym wieku. Często są spowodowane nieprawidłową pielęgnacją okolic intymnych, która może prowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale też nawracających, dokuczliwych infekcji. Higiena intymna kobiet to podstawa do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Jak zadbać o okolice intymne, by nie musieć martwić się infekcjami?

Pielęgnacja w zgodzie z naturą

Jednym z często popełnianych przez kobiety błędów w pielęgnacji okolic intymnych jest nieodpowiedni dobór kosmetyków. Jeden uniwersalny żel pod prysznic niestety nie będzie wystarczający – wartość pH okolic intymnych jest niższa od pH skóry. Kwasowe środowisko to pomoc w ochronie przed infekcjami. Jeśli równowaga zostanie zaburzona, rozwój infekcji grzybiczej lub bakteryjnej jest ułatwiony. Z tego powodu higiena intymna kobiet wymaga stosowania jedynie preparatów przeznaczonych konkretnie do tego celu – takie rozwiązanie pozwoli ustrzec się przed dyskomfortem wywołanym dolegliwościami. Należy pamiętać, że codzienna higiena jest niezbędna, jednak zbyt częste, np. kilkukrotne podmywanie w ciągu dnia może zaszkodzić i powodować osłabienie flory bakteryjnej, która chroni przed infekcjami. Wynikiem zbyt częstego podmywania może być także np. uczucie nadmiernej suchości. Podmywać się warto jednak po kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie, po stosunku, a także po wypróżnieniu, jeśli pojawia się uczucie, że papier toaletowy nie był do końca skuteczny. W przypadku braku dostępu do prysznica lub bidetu warto mieć pod ręką nawilżany papier toaletowy. Taki produkt nie tylko pozwoli skutecznie wyczyścić okolice intymne, ale też nie podrażni ich i pozostawi przyjemne uczucie świeżości. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet w wielogodzinnej podróży.

Jak dbać o siebie na co dzień?

Higiena intymna to jednak nie tylko codzienny prysznic. To także szereg zasad, które pozwolą uchronić się przed dyskomfortem. Jedną z nich jest ograniczenie noszenia bardzo obcisłych ubrań do minimum. Dlaczego? Ponieważ często ograniczają one swobodę ruchów, nie pozwalają skórze oddychać i mogą prowadzić do podrażnień. Bardzo istotny jest także odpowiedni wybór bielizny. Nie będzie niespodzianką, że najlepszym wyborem będą wygodne majtki wykonane z bawełny. Materiał ten zapewnia odpowiedni przewiew i wchłania nadmierną wilgoć stanowiącą idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Co ważne, podczas ćwiczeń fizycznych doskonale sprawdzi się też bielizna z dodatkiem materiałów syntetycznych, zapewniają one bowiem wysoką higroskopijność.

Ważną decyzją jest także wybór produktów higienicznych stosowanych podczas menstruacji. Podpaski czy tampony? – to pytanie zadają sobie kobiety na całym świecie. Warto kierować się własnymi preferencjami, a także tym, czy występuje skłonność do infekcji intymnych. Jeśli występują one często, lekarze zwykle zalecają używanie podpasek i częste ich zmienianie. Najlepiej wybierać produkty wykonane z bawełny organicznej i nieperfumowane. Choć często są one o wiele atrakcyjniejsze ze względu na przyjemny zapach, produkty perfumowane mogą przyczynić się do wystąpienia podrażnień okolic intymnych i dyskomfortu. Bardzo ważne są także systematyczne profilaktyczne konsultacje lekarskie oraz badania, takie jak np. cytologia, a także szybkie reagowanie w razie wystąpienia dolegliwości. Nieleczone infekcje intymne są nie tylko bardzo dokuczliwe, ale mogą przejść w formę przewlekłą wymagającą długotrwałego i niezbyt przyjemnego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj