Jak często trzeba ćwiczyć?

Zdrowy tryb życia, bycie fit i codzienne uprawianie sportu stały się na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo popularne w Polsce. Wynika to w dużej mierze ze zmiany świadomości całego społeczeństwa, ponieważ coraz większą wagę przywiązujemy do zdrowia i wyglądu. Niemały wpływ mieli także na to celebryci, którzy napędzili w Polsce tę modę propagując taki styl życia w internecie i telewizji.

Dlaczego nie powinno się codziennie ćwiczyć?Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z codziennymi ćwiczeniami zadaje sobie to pytanie: Jak często trzeba ćwiczyć? Czy do osiągnięcia zadowalającego efektu musimy dwa razy dziennie wyciskać z siebie ostatnie poty? Czy może wystarczą intensywniejsze i bardziej przemyślane ćwiczenia co kilka dni? Odpowiedź jest prosta i niestety niezbyt wyczerpująca temat: to zależy. To zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć naszymi ćwiczeniami, jakie to są ćwiczenia oraz przede wszystkim od tego jaki tryb życia prowadzimy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Postaramy się jednak obalić niektóre mity oraz rozwiać wątpliwości związane z częstotliwością ćwiczeń. Na samym początku warto obalić jeden ważny mit, który głosi że dla uzyskania najlepszych efektów powinniśmy ćwiczyć codziennie. Otóż nie.

Dlaczego nie powinno się codziennie ćwiczyć?

Nasze mięśnie i organizm powinny mieć czas aby się zregenerować po intensywnym wysiłku. Codzienne treningi uniemożliwiają właściwą regeneracje i najprościej rzecz ujmując prowadzą do przetrenowania. Tracimy wtedy motywację do dalszych treningów oraz jesteśmy bardziej podatni na kontuzje. Dużo rozsądniejszym wyjściem będą treningi prowadzone w większych interwałach czasowych, lecz bardziej przemyślane i może trochę intensywniejsze. Dzięki temu nasz organizm będzie wypoczęty i bez trudu podejdziemy do kolejnych ćwiczeń. Dużo lepsze będą także efekty naszych treningów.

Jak często można ćwiczyć

Jeżeli nie powinno się ćwiczyć codziennie to jaka tygodniowa ilość treningów będzie optymalna? Większość specjalistów uważa, że intensywniejsza aktywność fizyczna 3 do 5 razy w tygodniu w zupełności wystarczy, aby utrzymać swoje zdrowie i organizm w dobrej formie. Oprócz ilości ważna jest też długość owych treningów. Łącznie powinny to być co najmniej 3 godziny samych ćwiczeń na tydzień.

Jak ćwiczyć by były efekty

Przede wszystkim nie nastawiaj się na szybkie osiągnięcie efektów. Nie da się osiągnąć idealnej figury i rzeźby ciała w kilka tygodni. Przygotuj się raczej na długą i żmudną pracę. Efekty przyjdą same i niewątpliwie będą zaskakujące. Nie wierz trenerom, którzy obiecują Ci błyskawiczne efekty. Takie podejście skreśla ich warsztat już na samym początku współpracy.

Rozgrzewka przed ćwiczeniami

Rozgrzewka przed ćwiczeniamiW regularnych ćwiczeniach bardzo ważne jest każdorazowe przeprowadzanie intensywnej rozgrzewki. Służy ona nie tylko rozgrzaniu mięśni lecz stopniowo zwiększa także nasz puls przygotowując organizm do większego wysiłku. Ćwiczenia wchodzące w skład rozgrzewki nie muszą być jakoś specjalnie skomplikowane. Wystarczą te tradycyjne, które z pewnością niektórzy pamiętają jeszcze z lekcji wychowania fizycznego. Klasyczne skręty tułowia, wymachy rąk czy przysiady w zupełności wystarczą.

Nie przesadzajmy z obciążeniem

Pamiętajmy o tym, aby podczas regularnych ćwiczeń nie przesadzać zbytnio z obciążeniem. Jest to prosta droga do przeciążenia organizmu, wystąpienia kontuzji oraz do zniechęcenia się dalszymi treningami. Niektórzy błędnie zakładają, że zwiększenie intensywności treningów doprowadzi do szybszego osiągnięcia efektów w postaci wymodelowanej sylwetki. Dużo lepsze efekty przyniosą mniej intensywne, lecz regularne treningi. Pamiętajmy o tym, że każdy organizm jest inny i wszystkie ćwiczenia powinny być odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb i możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj