Jak dbać o huśtawkę ogrodową, by służyła latami?

 

Huśtawka ogrodowa to mebel, który będzie wykorzystywany z wielką przyjemnością przez wszystkich członków rodziny oraz bliskich znajomych. Przymierzając się do zakupu takiej atrakcji, którą będzie można wykorzystywać zarówno w ciągu dnia, jak również wieczorami, należy pamiętać o tym, aby ją w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Dzięki temu można mieć pewność, że huśtawka będzie służyła latami.

Metalowy stelaż huśtawki

Stelaż huśtawki może być wykonany z metalu. Jest to solidny mebel, którego największym zagrożeniem staje się wilgoć, jaka doprowadzi do powstania rdzy na całej powierzchni. Do zakupienia jest preparat, który pomoże stworzyć powłokę ochronną, dzięki czemu rdza nie będzie pojawiać się na huśtawce.

Zanim jednak ten preparat zostanie nałożony, należy cały stelaż do huśtawki ogrodowej oczyścić. Dokładnie należy sprawdzić czy nigdzie nie pojawiły się drobne plamki korozji. Jeżeli tak, można je usunąć za pomocą metalowej szczotki lub nakładki na wiertarkę. Ważne jest również to, aby huśtawka została oczyszczona także z innych zanieczyszczeń, np. plam ziemi. Dopiero potem można nałożyć preparat ochronny, który jest bezbarwny. Jeżeli ktoś będzie chciał, może pokusić się o nałożenie jeszcze emalii akrylowej bądź emalii olejowo-ftalowej, dzięki czemu cała huśtawka będzie znajdowała się pod jeszcze lepszą ochroną.

Zobacz także  Poradnik dla początkujących ogrodników

Plastikowa huśtawka ogrodowa

Huśtawka ogrodowa może być także wykonana z plastiku lub z technorattanu. Oba te materiały należą do chętnie wykorzystywane przez producentów mebli ogrodowych. To dzięki temu, że wyróżniają się one odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych – w tym śniegu i wiatru. Na dodatek, plastik i technorattan doceniany jest również za to, że nie trzeba wykonywać przy nich skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Co jednak nie oznacza, że huśtawki wykonane z takich bazowych materiałów należy zaniedbać. Jeżeli właściciele chcą, aby huśtawka wytrzymała przez wiele sezonów, to istotne jest regularne mycie i czyszczenie. Można do tego wykorzystać wąż ogrodowy, mokre chusteczki, zwilżone ściereczki, itd. Po całkowitym wyschnięciu huśtawki ogrodowej, należy nałożyć specjalny preparat. Taki, który przeznaczony jest do tworzyw sztucznych. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na przeznaczenie detergentu. Tak, aby nie okazało się, że ktoś używa ciężkiej chemii, która może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni huśtawki, przez co nie będzie ona mogła być wykorzystywana wiele sezonów.

Zobacz także  Jak wybrać materac do spania

Drewniany stelaż do huśtawki ogrodowej

Drewniana huśtawka ogrodowa jest piękna, ale spośród wymienionych, wymaga największego zaangażowania, jeżeli chodzi o wykonanie prac konserwacyjnych.

Na początku i na końcu sezonu należy sprawdzić całą powierzchnię. Pod wpływem działania wilgoci i nadmiernego promieniowania może się okazać, że pojawią się spękania, które będą wymagać wykorzystania papieru ściernego. Potem drewnianą powierzchnię należy pomalować (można wykorzystać moment na to, aby zmienić kolor huśtawki), a potem zalakierować. Należy upewnić się, że drewno (wymagają tego niektóre gatunki egzotyczne) nie wymaga dodatkowo olejowania. w ten sposób będzie można wzmocnić trwałość huśtawki. Ostatnim etapem będzie naniesienie impregnatu na całą powierzchnię stelaża. Dzięki temu huśtawka będzie miała zapewnioną lepszą ochronę. Przed zakończeniem sezonu zimowego należy drewnianą huśtawką oczyścić ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń, a potem można ją schować. Niewskazane jest to, aby na powierzchni huśtawki w sezonie zimowym znajdowały się jakieś zanieczyszczenia.

Zobacz także  Jak wybrać sofę do zabawy dla dzieci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj