W ostatnim czasie kinesiotaping stał się niezwykle popularny. Nazywa się go inaczej plastrowaniem dynamicznym. Łączy on w sobie medycynę klasyczną oraz naturalne procesy leczenia organizmu. Nie wolno jednak zapominać, że jest on jedynie metodą wspierającą terapię schorzeń, a nie leczeniem właściwym. 

 

Taśmy kinezjologiczne cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród fizjoterapeutów i sportowców, ale też pośród normalnych ludzi, którzy zmagają się z dolegliwościami bólowymi oraz kontuzjami. Wiele osób zna taśmy kinezjologiczne z telewizji, gdzie towarzyszą sportowcom na różnego rodzaju rozgrywkach sportowych. Kolorowe taśmy, które naklejone są na ich ciała, to właśnie taśmy kinezjologiczne.

 

Kinesiotaping nazywany jest naturalną metodą leczenia. Polega on na aplikacji kolorowych taśm na ciało w ściśle określony sposób. Wykorzystuje się ją nie tylko w medycynie sportowej, ale też w ortopedii i rehabilitacji. Kinesiotaping opracowany został na początku lat 70 przez japońskiego chiropraktyka, doktora Kenzo Kasego. 

 

Jak działają naklejone taśmy kinezjologiczne?

 

Metoda kinesiotapingu opiera się o uregulowanie napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy kinezjologiczne. Dzięki temu wpływa on na zwiększenie zakresu ruchu, a także ich siły. Plaster, który naklejony jest na skórę powoduje, że jest ona delikatnie naciągana, co zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Dlaczego to jest tak ważne? 

Ponieważ dzięki temu, usprawniamy pracę układu limfatycznego, a także zwiększamy ilość i prędkość przepływającej limfy. Pozwala to na usunięcie wszelkich zastoin, zmniejszenie stanów zapalnych oraz całkowite usunięcie bólu lub jego maksymalną eliminację poprzez aktywację naturalnych dla organizmu procesów, którymi jest znieczulenie endogenne, czyli takie, które ma swoje źródło wewnątrz organizmu. Taśmy kinezjologiczne oddziaływują na zakończenia Ruffiniego, które są receptorami bólu oraz czucia głębokiego. Prawidłowo założone taśmy, wspomagają również korekcję niewłaściwej pozycji stawu. 

Ważną informacją jest to, że taśmy kinezjologiczne nie wywołują alergii ani odparzeń w miejscu naklejenia. Z założoną taśmą można się kąpać, ponieważ jest ona wodoodporna.

 

Czy kinesiotaping to uniwersalna metoda?

 

Tak, ponieważ kinesiotaping to terapia, która wspomaga leczenie wielu schorzeń. Jest na tyle uniwersalna, że można stosować ją w ramach fizjoterapii sportowej, jako sposób na uśmierzenie bólu, a także w przypadkach leczenia kontuzi stawów i mięśnio oraz wielu innych. Metodę te stusuje się również w leczenie neurologicznym, ortopedycznym, ginekologicznym oraz pediatrycznym. W ginekologii kinesiotaping wykorzystywany jest u kobiet w ciąży, które używają taśm kinezjologicznych w walce z bólem pleców oraz profilaktycznie jako pomoc w nie powstawaniu rozstępów. 

Jakie są zalety używania taśm kinezjologicznych?

Taśmy kinezjologiczne posiadają wysoką tolerancję przez pacjentów. Oddziaływują na nas przez całą dobę, a także wspierają procesy lecznicze i wydolnościowe. Zalet kinesiotapingu jest bardzo dużo i nie sposób wymienić je wszystkie. 

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu taśm kinezjologicznych w swojej terapii, należy skonsultować się ze swoim lekarzem, który powinien być osobą decyzyjną w podjęciu jakiejkolwiek terapii. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj