Tam gdzie jest metal, tam prędzej czy później pojawi się rdza. Doskonale wiedzą o tym nie tylko kierowcy nieco starszych aut. Rdza może pojawiać się także w naszych domach i mieszkaniach na metalowych elementach wystroju czy chociażby narzędziach ogrodniczych, które mają kontakt z wilgocią. Usuwanie rdzy wymaga precyzyjnych i przede wszystkim szybkich działań. Im bardziej będziemy je odwlekać, tym większa powierzchnia zostanie przez rdzę zniszczona.

Skąd się bierze rdza?

Jest to naturalny efekt utleniania żelaza, szczególnie w warunkach dosyć dużej wilgotności. Dlatego też najbardziej narażone na jej działanie są te przedmioty czy elementy, które mamy na zewnątrz – metalowe meble ogrodowe, balustrady i barierki, narzędzia. Może też pojawiać się wewnątrz w miejscach, w których stale utrzymuje się duży poziom wilgoci. Rdza powoduje korozję i jeśli nie zostanie w porę zauważona i zlikwidowana, może doprowadzić do całkowitego zniszczenia jakiegoś elementu i wyłączenia go z użytku. To istotne szczególnie w tych miejscach, w których istotne jest bezpieczeństwo. Dlatego też do usuwania rdzy należy przystąpić jak najszybciej.

Usuwanie rdzy, jeśli jest ona w niewielkiej ilości i nie zdążyła jeszcze zająć sporej powierzchni, jest możliwe przy wykorzystaniu domowych sposobów

Niekoniecznie musimy sięgać po specjalistyczne preparaty, wystarczy wykorzystać to, co na co dzień mamy w domu. Jednym z rozwiązań jest usuwanie rdzy za pomocą sody oczyszczonej. Mieszamy ją z wodą w takich ilościach, aby powstała dosyć gęsta pasta i coś takiego nakładamy na powierzchnię pokrytą rdzą. Można też czyścić takie powierzchnie pastą sodową przy użyciu zwykłej szczoteczki do zębów. Jeśli rdzy nie ma zbyt dużo, już po kilkunastu minutach powinna całkowicie zejść i odsłonić niezajętą powierzchnię. Możliwe jest również usuwanie rdzy przy wykorzystaniu octu spożywczego. Zanurzamy w nim metalowe elementy i pozostawiamy na całą dobę. Później, po wyjęciu, należy wyczyścić powierzchnię drucianą szczotką. Podobne działanie ma kwasek cytrynowy – trzeba jednak pamiętać, że nie należy go stosować na powierzchnie pokryte farbą, gdyż może on spowodować ich odbarwienie lub zniszczenie.

Jeśli powierzchnia rdzy jest już dosyć spora, może się okazać, że nie da się jej skutecznie i trwale usunąć domowymi sposobami

Wtedy konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne preparaty, wśród których z pewnością najpopularniejszym jest WD-40. Ma on dosyć uniwersalne działanie, pozwala odkręcać zardzewiałe śruby i wkręty, przeciwdziała korozji, usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Można również usuwać rdzę mechanicznie. Dobrze sprawdza się używanie wiertarki, do której przymocujemy ściernicę szczotkową. Rdza będzie usunięta dosyć szybko, a zardzewiała powierzchnia odzyska dawny blask. Warto jednak pamiętać, że taka forma usuwania rdzy może powodować rysowanie powierzchni metalu – nie zawsze będzie więc sprawdzać się idealnie.

3 KOMENTARZE

  1. Zawsze korzystam z naturalnych sposobów mojej babci i nie korzystam z chemii, nie ma nic lepszego niż soda i ocet

  2. Potwierdzam, że te domowe sposoby działają. Ja zawsze używam pastę sodową i szoruję zwykłą szczoteczką do zębów.

  3. Ja w takich przypadkach używam preparatu WD-40, a następnie ścieram zardzewiałą powierzchnię szczotką drucianą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj