Depresja często mylona jest z obniżeniem nastroju, jednak warto mieć świadomość, że w rzeczywistości to poważna choroba, z której stosunkowo trudno wyjść. Pomocna okazuje się przede wszystkim psychoterapia, czasami wspomagana leczeniem farmakologicznym. Niemniej jednak warto też spróbować naturalnych sposobów niwelowania objawów depresji.

Naturalne leczenie depresji – czy jest skuteczne?

Depresja i jej objawy często dają o sobie znać dopiero w zaawansowanym stadium. Niemniej jednak wcześniej można już rozpoznać pierwsze symptomy, wśród których najczęściej wymienia się:

  • brak odczuwania radości z życia,
  • unikanie kontaktów towarzyskich,
  • niechęć do swojej osoby,
  • poczucie beznadziejności i bezsensu życia.

Naturalne leczenie depresji przynosi najlepsze rezultaty we wczesnej fazie choroby, natomiast z czasem może posłużyć jako terapia uzupełniająca. Naturalne metody z pewnością nie zaszkodzą, a dodatkowo okazują się pomocne także w walce o zdrowie fizyczne i odzyskanie równowagi mentalnej.

Regularne ćwiczenia

Regularna aktywność fizyczna to doskonały sposób na depresję – ćwiczenia podnoszą poziom hormonów szczęścia w organizmie, jednocześnie znacząco go wzmacniając. Dopływ dopaminy i serotoniny sprawia, że chorzy czują się lepiej nawet po krótkim spacerze czy serii brzuszków. Warto ćwiczyć na świeżym powietrzu, aby dodatkowo dotlenić organizm. Dobra wiadomość jest taka, że regularna aktywność fizyczna nie wymaga uczęszczania na siłownię – jeśli nie czujemy, że to jest nasze miejsce, możemy ćwiczyć w domu.

Medytacja

Badania wykazują, że medytacja pomaga radzić sobie z depresją, wspomagając relaksację czy zdrowy sen. Podczas treningu należy skupić się na chwili obecnej, oddalając od siebie złe myśli i nie martwiąc się przyszłością. Nie należy też analizować przeszłości ani szukać rozwiązań problemów. Medytacja może być dodatkowo wspomagana regularnymi treningami jogi, która pozwala osiągnąć równowagę mentalną i rozjaśnić umysł.

Zioła na depresję

Terapię możemy również wspomagać poprzez wypijanie naparów z ziół czy przyjmowanie ich w formie tabletek. Dobrym rozwiązaniem będzie też aromaterapia oparta właśnie na olejkach eterycznych ziołowych. Które zioła pomagają uporać się z depresją? Właściwości uspokajające i przeciwdepresyjne mają zwłaszcza:

  • kłącza i korzenie kozłka,
  • melisa,
  • szyszki chmielu,
  • kwiat lawendy,
  • ziele dziurawca.

Pamiętajmy jednak, że istnieją też przeciwwskazania do przyjmowania niektórych ziół. Mowa tutaj na przykład o ciąży, karmieniu piersią czy przyjmowaniu leków, które wchodzą w interakcję z ziołami.

Jaką dietę stosować?

Osoby chore na depresję powinny unikać nadmiaru cukru w diecie, a także nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów omega-6. Warto natomiast wprowadzić do menu produkty dostarczające spore ilości kwasów omega-3, witamin z grupy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy je przede wszystkim w rybach, orzechach, produktach pełnoziarnistych, świeżych warzywach i owocach. Warto zwracać uwagę na to, co znajduje się na talerzu, aby uniknąć powstawania niedoborów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj