Jak poprawnie przechowywać herbatę?

Każdy miłośnik herbaty powinien zdawać sobie sprawę z tego, że sposób jej przechowywania może bardzo wpływać nie tylko na jej smak i aromat, ale także właściwości zdrowotne. Samo kupno suszu dobrej jakości nie wystarczy – chcąc cieszyć się możliwością picia pysznego naparu przez długi czas, koniecznie trzeba zadbać o właściwe jego przechowywanie.

Dlaczego sposób przechowywania herbaty ma znaczenie?

Najróżniejsze herbaty świata zachwycają walorami smakowymi tylko wtedy, kiedy są odpowiednio przechowywane. Oczywiście, mowa tutaj o wysokogatunkowych herbatach, nie zaś ekspresowych produktach dostępnych w supermarkecie. Wielbiciele aromatycznego naparu bardzo często decydują się jednak na zakup produktów lepszych gatunkowych, pozwalających na doznanie niesamowitych wrażeń smakowych i zapachowych. Na co zwrócić uwagę by mieć pewność, że herbaty świata są przechowywane w odpowiedni sposób?

W jakich warunkach należy przechowywać herbaty?

Osoby, które przez długi czas chcą cieszyć się smakiem i aromatem ulubionych herbat, powinny zwrócić uwagę na to, by przechowywać je z dala od wilgoci. Ta może bowiem sprawić, że herbata utraci swój niepowtarzalny aromat i smak. Nie ma jednoznacznych wyników badań, które mogłyby potwierdzić, że ostre światło w negatywny sposób oddziałuje na susz herbaciany, jednak znawcy twierdzą, że zdecydowanie warto go unikać. Dlatego też herbaty świata najlepiej przechowywać w zacienionym miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne.

Należy również unikać przechowywania herbaty w nagrzanym miejscu, bowiem może prowadzić to do utraty smaku i właściwości suszu. Herbaty świata najlepiej czują się w chłodnych miejscach, z dala od źródeł ciepła.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że herbaty bardzo mocno chłoną smaki i intensywne zapachy. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając miejsce ich przechowywania. Lepiej unikać umieszczania ich w pobliżu innych przypraw.

W czym najlepiej przechowywać herbatę?

Na rynku dostępnych jest wiele pojemników, które z powodzeniem mogą służyć do przechowywania herbaty. To, na jakie ostatecznie zdecyduje się miłośnik aromatycznego naparu, uzależnione będzie zapewne od jego upodobań oraz możliwości budżetowych. Najbardziej popularne pojemniki na herbatę wykonuje się z metalu bądź też szkła.

Jeśli chodzi o szklane słoje, to są one najczęściej wybieranym sposobem na przechowywanie suszu herbacianego. Doskonale zapobiegają one wietrzeniu herbaty i chronią ją przed dostępem wilgoci. Niemniej jednak, trzeba zwrócić uwagę na to, że szkło jest przezroczyste, może więc przepuszczać promienie światła, wpływające na smak naparu. Dlatego też dobrym pomysłem jest przechowywanie szklanych słojów z herbatą w zaciemnionych szafkach.

Wielu miłośników herbaty decyduje się także na torebki papierowe. Jest to rozwiązanie bardzo często wykorzystywane przez specjalistyczne sklepy. Wielu klientów, przynosząc herbatę z takiego właśnie miejsca, nie przekłada jej do innego pojemnika, zabezpieczając jedynie torebkę przed dostępem tlenu. Niestety, trzeba mieć świadomość tego, że papierowe torebki niezbyt nadają się do długotrwałego przechowywania suszu. Papier posiada specyficzny aromat, który herbata może dość szybko zaabsorbować.

Dość powszechnym pomysłem są też torebki przezroczyste, w które często pakuje się herbaty w sklepach specjalistycznych. Nie są one jednak idealnie szczelne, a do tego dopuszczają do herbaty światło słoneczne, które negatywnie może wpływać na jej smak. Przydatne mogą jednak okazać się torebki strunowe, pod warunkiem, że będzie przechowywać się je w miejscu odseparowanym od światła.

Wielu miłośników herbaty decyduje się na przechowywanie jej w metalowych puszkach. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że puszka, która nadaje się do przechowywania suszu herbacianego, powinna posiadać gumową uszczelkę przy wieczku. Pojemnik wykonany z metalu ma tę ogromną zaletę, że nie dopuszcza do herbaty najmniejszej ilości światła.

Jak długo można przechowywać herbatę?

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników herbaty jest taka, że dobrej jakości susz można przechowywać przez bardzo długi czas. Dysponując odpowiednim pojemnikiem można cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem naparu nawet po upływie terminu przydatności do spożycia określonego przez producenta.

Podsumowując, sposób przechowywania herbaty ma ogromne znaczenie dla jej właściwości, aromatu i smaku. Wystarczy pamiętać jedynie o kilku prostych zasadach, by móc cieszyć się przepysznym, aromatycznym naparem przez praktycznie nieograniczony czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj