Skaza białkowa to stosowana powszechnie nazwa alergii na białka mleka krowiego. Jest to zwykle pierwsza alergia występująca u niemowląt – szacuje się, że dotyczy około 2-3% dzieci, ale w większości przypadków ulega samoistnemu wyleczeniu wraz z wiekiem. Czasami jednak diagnozowana jest także skaza białkowa u dorosłych – dzieje się tak wówczas, gdy objawy alergii nie mijają w późniejszym wieku lub gdy ujawniają się w okresie dorosłości.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak rozpoznać skazę białkową u dziecka,
  • w jaki sposób diagnozowana jest skaza białkowa u niemowląt,
  • jak się ją leczy.

Mleko krowie zawiera około 20-30 białek, które mogą wywoływać objawy alergii – potocznie określa się ją mianem skazy białkowej. Alergia ta dotyczy około 2-3% niemowląt i tak jak każda inna alergia jest spowodowana nadmierną, nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na kontakt z substancją, która u zdrowych osób nie wywołuje żadnych objawów. Skaza białkowa u niemowląt najczęściej mija wraz z wiekiem (następuje jej samoistne wyleczenie) – bywa jednak tak, że jej objawy towarzyszą człowiekowi całe życie lub pojawiają się na jego późniejszych etapach. Mamy wówczas do czynienia ze skazą białkową u dorosłych.

Skaza białkowa – objawy

Pierwsze objawy skazy białkowej u niemowląt dotyczą skóry oraz układu pokarmowego:

  • Skórne objawy skazy białkowej

Skaza białkowa u niemowląt najczęściej widoczna jest pod postacią niewielkiej, drobnej, czerwonej wysypki na policzkach oraz za uszami. Jeśli alergia jest bardziej nasilona, wysypka pojawia się na tułowiu, a także w zgięciach kolan i łokci. Bardzo często rodzice nie kojarzą tych objawów z alergią na mleko krowie, nie jest ona prawidłowo diagnozowana, a u dziecka rozwija się atopowe zapalenie skóry. Skóra staje się przesuszona, podrażniona, pojawiają się jej pęknięcia i nadkażenia bakteryjne.

  • Objawy skazy białkowej ze strony układu pokarmowego

Drugą grupą najczęściej występujących objawów skazy białkowej u niemowląt są te ze strony układu pokarmowego. U dziecka pojawiają się naprzemienne zaparcia oraz śluzowe biegunki, czasami nasilone kolki oraz wymioty. W skrajnych przypadkach w kale zauważalne mogą być cienkie pasma krwi.

Testy antyalergiczne – podstawowa metoda diagnostyki skazy białkowej

Diagnostykę skazy białkowej u niemowląt oraz u osób dorosłych prowadzi lekarz alergolog – pacjenci zgłaszają się do niego bezpośrednio lub są kierowani np. przez pediatrę, lub internistę, którzy na podstawie objawów klinicznych podejrzewają występowanie alergii na mleko krowie u pacjenta.

Podstawową metodą diagnostyki skazy białkowej są testy antyalergiczne – najczęściej testy z krwi. Pozwalają one jednoznacznie ocenić, czy u dziecka występuje alergia na białka mleka krowiego.

Skaza białkowa – dieta eliminacyjna jako metoda leczenia

Podstawową metodą leczenia skazy białkowej jest wyeliminowanie z diety produktów mlecznych. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem karmionym piersią przez matkę, to właśnie ona musi zrezygnować ze spożywania mleka, masła, serów żółtych i białych, jogurtów oraz innych produktów zawierających białka mleka krowiego. Przenikają one bowiem do pokarmu matki i są w ten sposób spożywane przez dziecko, u którego pojawiają się objawy skazy białkowej.

Oczywiście z biegiem czasu dziecko odstawiane jest od piersi, a do jego diety wprowadzane są kolejne produkty – tu również początkowo nie mogą one zawierać białek mleka krowiego. W ułożeniu jadłospisu małego pacjenta może pomóc dietetyk. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, po ukończeniu przez nie 1. roku życia może wykonać tzw. próbę prowokacji, podając mu np. plasterek żółtego sera albo łyżeczkę jogurtu naturalnego. Jeśli objawy się pojawiają, kontynuuje się dietę eliminacyjną, powtarzając próby prowokacyjne co pół roku przez pierwsze 3 lata życia dziecka. Jeśli zauważalna jest natomiast tolerancja pokarmów, dietę należy stopniowo rozszerzać o produkty mleczne. Według badań u 75-90% dzieci do 3. roku życia skaza białkowa samoistnie zanika.

Źródła:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:j8BHkuVEe9MJ:www.alergia-astma-immunologia.pl/2015_20_1/aai_volume-20_issue-1_article-1216.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
https://przegladpediatryczny.pl/a1826/Alergia-na-bialko-mleka-krowiego.html
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:nHh08dfhXIEJ:www.alergia-astma-immunologia.pl/2015_20_1/aai_volume-20_issue-1_article-1215.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here