Pięknie zaaranżowane oczko wodne w ogrodzie jest marzeniem wielu działkowców oraz osób posiadających dużo wolnego miejsca dookoła domu. Odpowiednio zaprojektowana, zbudowana i zadbana sadzawka może stać się wizytówką Twojego ogrodu. Jak samemu stworzyć oczko wodne i jak o nie dbać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Pierwsze kroki do zbudowania oczka wodnego
Przed rozpoczęciem budowy, warto przeczytać poradnik o oczku wodnym, dzięki któremu nie popełnisz błędów już na samym początku. Kluczowym aspektem jest oczywiście odpowiedni projekt. Można go wykonać samemu lub skorzystać z pomocy architekta. Przy projektowaniu należy uwzględnić zarówno usytuowanie oczka wodnego (w tym wybranie zacienionego miejsca), jak i jego rozmiar oraz rodzaj terenu, na którym zostanie wykopane.
Następnie rozpoczyna się już etap budowy. Pamiętaj, aby w czasie kopania przygotować minimalnie większą nieckę od zaplanowanej głębokości oczka. Na dno należy jeszcze wysypać piasek a wszystko nakryć geowłókniną, która posłuży jako podkład pod folię uszczelniającą.
Jakie akcesoria należy zakupić?
Przed rozpoczęciem budowy oczka wodnego należy też zakupić odpowiednie akcesoria, które znajdziesz w ofercie sklepu https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/category/oczko-wodne/. Zakupy te obejmują przede wszystkim wcześniej wspomnianą geowłókninę oraz folię uszczelniającą. Oprócz tego trzeba tez przygotować się na chłodniejsze dni w roku, w które woda może się zamulić. Aby temu zapobiec, zaleca się zakup długoterminowych preparatów, których stosowanie należy zacząć już wczesną jesienią. Środki zawierające bakterie do zimnej wody pomogą one utrzymać przejrzystość i dobry stan wody w sadzawce.
Nie jest to jednak wszystko do oczka wodnego. W trakcie zakupów nie można też zapomnieć o filtrach do wody oraz oświetleniu oczka wodnego, które zapewni jego doskonały wygląd po zapadnięciu zmroku. Wiele osób decyduje się również na zakup podbieraków, dzięki którym ręcznie można oczyszczać sadzawkę.
Oczko wodne a rośliny
Wiele wątpliwości dotyczy też kwestii obsadzenia oczka wodnego wybranymi roślinami. Jakie sprawdzą się najlepiej w samej sadzawce, a jakie posadzić dookoła zbiornika? Okazuje się, najlepszym wyborem są klasyczne lilie wodne, które zachwycają swoimi kwiatami oraz ich kolorami. Oprócz lilii w oczku powinny też znaleźć się rośliny o właściwościach oczyszczających wodę, dzięki którym łatwiej będzie Ci zadbać o jej dobry stan. W strefie nadbrzeżnej można sobie pozwolić na trochę większe szaleństwo. Bardzo popularne jest ozdabianie sadzawki kamieniami, które obsadza się mchem. Wokół oczka wodnego warto też zasadzić kwiaty takie jak byliny, skalnice oraz kosaćce.
Należy pamiętać o tym, że o sadzawkę, jej faunę i florę, należy dbać przez cały rok. Tylko w ten sposób można jej zapewnić doskonały wygląd. Stosując nasze porady jak zakładać i dbać o oczko wodne bez wątpienia stworzysz wymarzone miejsce w ogrodzie!