Jak się ubrać na trasę rowerową po asfalcie, po parku i w terenie?

Rower jest wyjątkowym środkiem transportu – z wielu przyczyn. Dla wielu osób stanowi doskonałą alternatywę dla samochodu czy komunikacji miejskiej, ponieważ niestraszne mu korki. Jest to także rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne i prozdrowotne – zamiast paliwa zużywa kalorie. Poza dojazdami do pracy, z roweru można korzystać w każdych innych okolicznościach: rekreacyjnie w weekendy czy bardziej wyczynowo w trakcie aktywnych wakacji. Zwłaszcza pokonując różnorodne trasy albo standardowe, ale przebiegające po niejednolitym terenie, warto zadbać o odpowiednie ubranie, które uprzyjemnia jazdę i przyczynia się do bezpieczeństwa cyklisty. Co założyć na poszczególne typy aktywności rowerowej?

Czy każda trasa rowerowa wymaga innego stroju?

Oczywiście nie musimy mieć zupełnie innego zestawu rowerowych ciuchów na każdą nawierzchnię, a tym bardziej przebierać się podczas standardowej trasy, jeśli obejmuje ona zarówno odcinki leśne, jak i szosowe. Ubranie warto jednak przystosować do najczęściej podejmowanych aktywności na dwóch kółkach.

W sklepie sportowym ATTIQ można znaleźć odzież rowerową zarówno do jazdy w wymagającym terenie outdoorowym, jak i po przyjaznych parkowych alejkach czy przeznaczonych do tego ścieżkach. Nie zaszkodzi mieć w szafie kilku różnych elementów stroju kolarskiego, jeśli planujemy pokonywanie odmiennych tras, a także co najmniej jedną opcję na zmianę, zwłaszcza przy deszczowej pogodzie, gdy odzież częściej wymaga prania.

Jazda szosowa – zmniejszać opór powietrza

Do jazdy szosowej trzeba mieć smykałkę. Jeśli większość twoich tras biegnie głównymi ulicami (oczywiście tylko tymi, na których ruch dwukołowy jest dozwolony), to warto pod tym kątem kupić zarówno sam rower i osprzęt, jak i ciuchy.

Przeznaczona na szosę odzież kolarska damska ma za zadanie przede wszystkim zmniejszać opór powietrza. Zapomnij więc o łopoczących na wietrze rozwleczonych T-shirtach – wybierz przylegające do ciała koszulki rowerowe z przedłużonym tyłem i wygodną kieszenią, zapinane pod szyją. Przydadzą się również wygodne spodenki kolarskie, z dobranymi wkładkami z kompresyjnego materiału – zwłaszcza jeśli lubisz dalsze trasy. Nie zapomnij o elementach odblaskowych, które powinny się znaleźć na odzieży niezależnie od obowiązkowego oświetlenia roweru.

Jazda terenowa – przygotować się na niespodzianki

W terenie opływowość nie jest już tak ważna. Liczy się skrętność, swoboda ruchu oraz ochrona przed upadkiem, który grozi nieco bardziej osobom poruszającym się półdzikimi leśnymi ścieżkami, mającymi tendencję do zmieniania wyglądu po każdym deszczu.

Na wymagającą, ale wyjątkowo satysfakcjonującą jazdę outdoorową, przyda się luźniejsza koszulka kolarska damska, w postaci T-shirtu z krótkimi lub długimi rękawami. Warto też przygotować się na różne warunki atmosferyczne, doposażając szafę w rękawki kolarskie, kamizelkę czy kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli należysz do fanek jazdy przez większość roku, niezbędna okaże się bielizna termiczna (nie zapominaj również o skarpetkach i czapce – to przez stopy i głowę wychładzamy się najszybciej).

Jazda rekreacyjna – dobrze się bawić

Wybór stroju do jazdy rekreacyjnej jest stosunkowo prosty – najlepiej włożyć coś, w czym jest ci po prostu wygodnie. Na krótsze trasy mogą to być dowolne spodenki czy legginsy, na te dłuższe warto już wybrać getry z żelowymi wkładkami zabezpieczającymi przed odparzeniami i drętwieniem.

Koszulka sportowa nie jest obowiązkowa, ale sprawdzi się lepiej niż ta do chodzenia po domu. Odzież do biegania, fitnessu czy jazdy na rowerze po prostu lepiej odprowadza pot, dzięki czemu skóra pozostaje sucha i zmniejsza się ryzyko przeziębienia, infekcji czy otarcia.

Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem albo jeździsz sporadycznie, warto wyposażyć się w legginsy i skarpety kompresyjne, przyspieszające regenerację mięśni i przeciwdziałające mikrourazom.

Jazda miejska – dotrzeć do pracy w dobrym stanie

Tak naprawdę chyba najwięcej problemów sprawia jazda miejska, jeśli jej celem jest dotarcie do pracy. Latem przez wysoką temperaturę pocimy się, jesienią możemy przemoknąć – jak dotrzeć do biur, a zachowując odpowiedni dress code?

Tak naprawdę najlepszą opcją jest przebieranie się w pracy. Jeżeli natomiast w budynku firmy nie znajduje się dostępny dla pracowników prysznic, a szef wymaga wyglądu jak spod igły, z dojazdów rowerem prawdopodobnie będzie trzeba zrezygnować, przynajmniej w czasie ulewy czy upału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj