Właściwy sposób odżywiania w wieku przedszkolnym ma duży wpływ na rozwój, sprawność fizyczną i emocjonalną dziecka. Przyzwyczajenia z okresu dzieciństwa wpływają również na sposób odżywiania w wieku dorosłym. Nieodpowiedni sposób jedzenia może powodować zaburzenia procesu wzrastania i rzutować na zdrowie w całym życiu.

Jakie produkty powinny wejść w skład pożywienia dzieci w wieku przedszkolnym

Wartość energetyczna całodziennej diety dziecka w wieku 4-6 lat powinna wynosić koło 1400 kcal. Pożywienie powinno dostarczać dziecku wszystkie składniki odżywcze, do których należą: węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy, błonnik i składniki mineralne. Posiłki powinny być odpowiednio rozłożone w czasie i podawane o stałych porach. Liczbę posiłków spożywanych w ciągu dnia przez dziecko należy dopasować także do ilości posiłków spożywanych w domu. W całodziennej diecie dziecka trzeba zastosować mleko i jego przetwory, jaja, chude mięso i wędliny, produkty zbożowe z pełnego przemiału, masło, oleje oraz świeże warzywa i owoce. Odpowiednia dieta dziecka jest nieodłącznie związana ze zdrowym stylem życia, dlatego zachęcamy do skorzystania z dzieciecaakademiadietetyczna.pl.

Często spotykane błędy żywieniowe u dzieci w wieku przedszkolnym

Popularne błędy żywieniowe rejestrowane w żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym to zazwyczaj małe ilości warzyw, szczególnie  z zawartością karotenu oraz zawierających witaminę C. Niewystarczające spożywanie produktów będących źródłem wapnia, takich jak mleko, sery, jogurty i kefiry. Jedna szklanka mleka pokrywa aż 1/4 zapotrzebowania organizmu dziecka na wapń. Z kolei nadmiar słodyczy w diecie zawierających sacharozę i inne cukry, może wpływać niekorzystnie na wchłanianie niektórych składników mineralnych, np. cynku i żelaza. Spożywanie dużej ilości słodkich napojów i soków prowadzi do powstawania otyłości i próchnicy.

Zalecenia kształtujące prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci

  • Dbanie o to, aby każdy posiłek był wyjątkowym wydarzeniem, kształtowanie prawidłowych wzorców związanych z jedzeniem powinno opierać się na jak najczęstszych wspólnych posiłkach w gronie rodzinnym. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny być uczone właściwych wzorców zachowania przy stole oraz cieszyć się na myśl o wspólnych posiłkach.
  • Wiedza na temat zdrowego żywienia powinna być czerpana z wiarygodnych źródeł, zazwyczaj wspólne przygotowywanie posiłków może być okazją do korygowania nieprawidłowych zachowań żywieniowych, szczególnie pochodzących ze środków masowego przekazu oraz reklam, chodzi o słodkie i słone przekąski oraz słodkie produkty mleczne.
  • Powinniśmy zapewnić dzieciom dostęp do zdrowych przekąsek pod postacią warzyw i owoców.
  • Musimy również monitorować wskaźnik wagi ciała dziecka i regulować kaloryczność potraw, ale to dziecko powinno decydować, ile chce zjeść. Nadmierna presja wpływa negatywnie na naturalny mechanizm kontroli łaknienia.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj