Jak wycenić meble na wymiar w Warszawie?

Kuchnia to centralne miejsce mieszkania – z pewnością niejedna osoba się z tym zgodzi. To w kuchni właśnie przyrządzamy posiłki dla rodziny, pijemy poranną kawę czy czytamy gazetę. Aby takim pomieszczeniem jednak była trzeba ją dobrze rozplanować. Tworzenie wystroju kuchni to nie tylko wybór frontów mebli czy blatu. Warto bowiem wiedzieć, że liczy się ergonomia. Niemniej jednak estetyka też jest ważna. To ona odpowiada za to, że nie tylko wygodnie spędzamy tam czas, ale również przyjemnie. To od niej zależy, czy przyjemnie i miło spędzamy czas w kuchni.

Jak wybierać meble do kuchni?

W pierwszej kolejność warto wspomnieć, że meble kuchenne można nabyć gotowe jako całościowy zestaw w formie całościowego zestawu, złożyć z części składowych jakiejś sieciówki meblowej lub zamówić kuchnię na wymiar.

Pierwsza opcja sprawdzi się najlepiej w przypadku małych mieszkań przeznaczonych do wynajęcia. Miejsca roboczego jest bowiem niezwykle niewiele, a jakość nie zachwyca. Jedyne co w tym wypadku jest zaletą to cena takich mebli kuchennych i szybkość dostawy oraz realizacji.

Jeśli myślimy o kuchni prywatnej idealnym rozwiązaniem będzie druga opcja. Mamy możliwość tutaj bardziej manewrować doborem szafek i barw czy rodzajów frontów. Ta opcja nadal jednak nie jest bez wad. Musimy dokonywać wyboru z określonych wymiarów szafek, najczęściej więc zostaje niezagospodarowana przestrzeń w kuchni. Co w niewielkiej kuchni robi znaczną różnicę. Dodatkowo wybór szafek jest ograniczony, dlatego zazwyczaj kończy się na dobieraniu AGD pod szafki, zamiast szafek pod AGD. To rodzi następne problemy. Jakość takiej zabudowy meblowej również pozostawia dużo do życzenia. Jedyne co może działać na plus to cena. Choć i w tym wypadku warto się rozejrzeć, gdyż producentów mebli na wymiar jest dużo, zatem może się okazać, że dopłacając naprawdę niewiele otrzymamy wymarzoną kuchnię.

Dlaczego więc warto wybrać kuchnię na wymiar?

Jak wycenić meble na wymiar?Efektywne wykorzystanie przestrzeni w kuchni. Meble kuchenne są idealnie dopasowane do jej rozmiaru. Wykonawca zabudowy kuchennej na wymiar dopasuje nam ją co do centymetra.
Pełna swoboda w ustawieniu wszystkich elementów. Możliwość wybrania rozmiarów wszystkich wybranych szafek, szuflad czy półek. Istnieje wtedy możliwość wybrania ilości szafek, półek czy szuflad. Jeśli zostanie jakaś przestrzeń możemy dodać szafkę typu cargo lub wstawić tam półki.

Zabudowanie urządzeń AGD

Wybierając meble kuchenne na wymiar można bez problemu zabudować cały sprzęt AGD. Nie tylko standardowo lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Można wstawić specjalną szafkę z harmonijkowymi drzwiami, w której schowamy ekspres i cały kawowy zestaw. Takich opcji jest wiele więcej. Design tych sprzętów często zaburza spójność estetyczną kuchni. Umieszczając je wszystkie w zabudowie kuchennej dostajemy w zamian lekkość, czystość linii i doskonały minimalizm wnętrza. Poza tym, czym więcej schowanego sprzętu, tym mniej walki z kurzem, który na nich się zbiera.

Wysoka jakość mebli

Kuchnie na wymiar cieszą się dobrą sławą. Nie bez powodu. Gdy producent wykonuje nam zabudowę kuchenną na wymiar bierze pod uwagę nie tylko wielkość powierzchni, ale przede wszystkim zastosowanie i funkcjonalność konkretnych szafek czy szuflad. Decyduje się wtedy na przykład o maksymalnym obciążeniu danej szuflady, od tego następnie zależą zastosowane prowadnice, a w efekcie ich trwałość i właśnie bezawaryjność.

Meble kuchenne na wymiar to estetyka na miarę naszych potrzeb. Nie ma znaczenia czy podoba nam się styl industrialny, loftowy, skandynawski, rustykalny czy może jakiś oryginalny i niepowtarzalny, dopasowany do naszego gustu. Kuchnia na wymiar daje nam możliwości doboru wszystkiego. Wybór frontów i korpusów jest standardowy. Dodatkowo jednak możemy wybrać szerszy blat, co daje nam głębszą powierzchnię użytkową. Możemy takie meble kuchenne dobrać idealnie pod kolor mieszkania, drzwi, podłogi, czego tylko się zapragnie. Można uzyskać spójność całego domu czy mieszkania.

Z jakich materiałów meble kuchenne?

Pod uwagę brana jest nie tylko kolorystyka, ale i materiał. Można wybrać meble kuchenne z drewna, lub z tańszej płyty MDF. Podejmuje się decyzję o wykończeniu: w połysku czy w macie. Dobiera się materiał blatu kuchennego. Marmur, granit, ewentualnie drewno lub płyta MDF. W rustykalnych kuchniach na wymiar blat wykonuje się często z małych płytek ceramicznych.
I na koniec -kuchnia na wymiar to możliwość stworzenia autorskiej, niepowtarzalnej kuchni.

Od czego zależy cena zabudowy kuchni na wymiar?

Na cenę kuchni na wymiar wpływa wiele czynników, jak jakość surowców, z których wykonane są korpusy, fronty czy blaty. Znaczenie ma także rodzaj pokrycia powierzchni. Aby kuchnia służyła nam przez lata, warto zdecydować się na wytrzymałe materiały. Szczególnie nie ma co oszczędzać na mechanizmach kuchennych, takich jak prowadnice czy zawiasy. Blat roboczy jest najbardziej eksploatowaną częścią zabudowy kuchennej, tu też warto postawić na jakość. Następnie liczą się korpusy – to one dźwigają cały ciężar mebli kuchennych. Na samym końcu są zaś fronty. Wiadomo, że nie ma co iść w najtańsze. Nikt nie chce, aby po jakimś czasie okleina zaczęła się odklejać. To jest jednak ten element, który bez problemu można wybrać ze średniej półki cenowej, bez znacznego ubytku na jakości. To też jest coś co daje nam zabudowa kuchenna na wymiar zamówiona od producenta. Możemy manipulować kosztami. Do nas należy wybór za co chcemy dopłacić więcej, a za co niekoniecznie.

Korzystanie z usług projektantów wnętrz

Jeśli decyzja padła na kuchnię na wymiar, trzeba zacząć od projektu. Po pierwsze pojawia się pytanie czy zlecić czy zrobić samemu. Jeśli mamy zmysł estetyczny i gotowość poświęcenia czasu, by przyswoić podstawowe zasady ergonomii, to możemy się sami podjąć takiego projektu. W internecie jest ogrom darmowych aplikacji, które bez problemu przeprowadzą nas przez ten proces. Jednak te proste w większości mają dużo ograniczeń. Zamówienie projektu na pewno jest szybsze, a przede wszystkim mamy pewność o profesjonalizmie. Taki projekt jest dokładniejszy, idealnie obrazuje naszą kuchnię. Profesjonalny architekt czy projektant weźmie pod uwagę nie tylko nasze wyobrażenie estetyczne, ale również funkcjonalność czy metodykę meblową. Często może zaproponować rozwiązania, na które laik by nie wpadł.

Kto może zaprojektować Ci kuchnię?

Jeśli oddelegować projekt zabudowy kuchennej na wymiar to komu? Czym wyróżnia się architekt wnętrz, projektant, a dekorator. To co od razu rzuca się w oczy, to cenowa różnica takich usług. Jednak przede wszystkim charakteryzuje je zawartość i zakres. Architekt wnętrz to osoba po studiach, wykona nie tylko projekt wizualny, lecz wykona również projekt wszystkich przyłączy. W komplecie znajdzie się projekt instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej. Projektant najpewniej nie wykona nam rozplanowania instalacji, jednak posiada on równie wielki zakres wiedzy jak chodzi o ergonomię przestrzeni. Dekorator odpowiada tylko za kwestię układu mebli jako zmieszczenia ich oraz za ich aspekt wizualny. Najlepiej jest więc zdecydować się przy projekcie zabudowy kuchennej na wymiar na współpracę z architektem bądź projektantem.

Często producent kuchni na wymiar proponuje nam usługi swoich ludzi w zakresie projektu. Często wówczas cena takiej usługi jest już wliczona w całościowy koszt. Warto się dowiedzieć jaki charakter wykształcenia ma wówczas taka osoba. Nie ma co się jednak od razu zrażać nawet jeśli nie ma żadnych dyplomów. Zazwyczaj są to jednak osoby obyte z tym zagadnieniem przez choćby staż swojej pracy.

Zasady projektowania kuchni

Projektując samemu zabudowę meblową na wymiar lub korzystając z porad osób współpracujących z firmą wykonującą meble kuchenne na wymiar trzeba zwrócić uwagę na kilka priorytetowych aspektów.

Lokalizacja kuchni

Biorąc pod uwagę, że planowana jest zabudowa kuchenna na wymiar w domu, który dopiero będziemy stawiać, lub w mieszkaniu, które jest do całkowitej przeróbki włącznie z wszelkimi instalacjami -warto wybrać jej lokację. Biorąc pod uwagę strony świata kuchnię najlepiej ustawić od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Lokalizacja kuchni blisko wejścia do domu, zmniejsza trasę jaką trzeba będzie pokonywać z zakupami. Okno zaś wychodzące na stronę wschodnią sprawi, że przy rannej kawie powita nas słońce.

Rozmiar kuchni

Jeśli zabudowa kuchenna na wymiar to mała czy duża? Wszystko zależy od tego jak będzie się z niej korzystać. Jeśli w sąsiedztwie znajduje się przestronna jadalnia, to sama powierzchnia kuchni nie musi być duża. Co innego gdy w kuchni zamierzamy umieścić stół. Wtedy pojawia się pytanie -jak duży. Czyli jak duża jest rodzina i ile osób takowa kuchnia musi pomieścić. Pytanie czy dom posiada spiżarnię, a jeśli to mieszkanie czy jest piwnica. Czy kuchnia ma być najważniejszym pomieszczeniem w domu, czy tylko przestrzenią do przygotowywania posiłków.

Kuchnia – strefy robocze

Wyróżnia się pięć stref: strefa zapasów (głównie lodówka), strefa przechowywania (szafki na naczynia), strefa mokra (zlew, zmywarka i kosz na odpady), strefa przygotowywania posiłków (przestrzeń robocza na blacie, ewentualnie wyspa) i strefa gotowania (kuchenka i piekarnik). Zasada ergonomii radzi zachowanie podanej kolejności stref, względem ruchów wskazówek (dla osób praworęcznych): produkty spożywcze -naczynia, drobne AGD -mycie, sprzątanie -gotowanie pieczenie.

Jakie są popularne układy kuchenne?

Warto przyjrzeć się również często wybieranym układom kuchennym. Do najczęstszych należą: kuchnia jednorzędowa lub dwurzędowa, oraz te w kształcie liter: L, G lub U.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto więc wybierając meble na wymiar zwrócić uwagę na wiele czynników. Jest to co prawda więcej zachodu, ale są to przede wszystkim dużo większe możliwości. Wybór producentów kuchni jest obecnie bardzo duży, spokojnie więc można spotkać kogoś kto wykona nam zabudowę meblową na wymiar w zadowalającej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj