Budzisz się rano i myślisz o tym, co zjeść na śniadanie. Już czujesz zapach chrupiących tostów z serem lub ulubionych kanapek z szynką na ciepło. Idziesz do kuchni, wyciągasz potrzebne składniki i nagle zauważasz, że… z dobrego śniadania nici, bo toster jest pełen nieapetycznych okruszków, a opiekacz do kanapek ma w środku zaschnięty ser, którego nie da się zdrapać na szybko – a przecież Ty przed pracą nie masz czasu na czyszczenie i czekanie, aż sprzęt wyschnie. Sprawdź, jak często oraz czym czyścić toster i opiekacz, aby uniknąć porannych rozczarowań.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto regularnie czyścić toster i opiekacz do kanapek,
  • jak czyścić toster,
  • jak umyć opiekacz do kanapek.

Czyszczenie tostera i opiekacza do kanapek nie jest trudne ani czasochłonne, a mimo to sprawia trudność wielu osobom. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób i jak często to robić, aby spokojnie korzystać ze sprzętów zawsze wtedy, gdy masz na to ochotę.

Czyszczenie tostera i opiekacza do kanapek – jak często to robić?

Odpowiedź na pytanie o to, jak często czyścić toster lub opiekacz do kanapek, jest prosta – najlepiej byłoby robić to po każdym użyciu. Dzięki regularnemu myciu z zewnątrz, a przede wszystkim od środka, nie będziesz musiał martwić się resztkami chleba i innymi zabrudzeniami, których usunięcie po czasie (lub co gorsza po ponownym przypaleniu) jest znacznie trudniejsze, niż od razu po powstaniu.

Dobrym sposobem jest zatem czyszczenie tostera lub opiekacza od razu po użyciu oraz odczekaniu, aż sprzęt wystygnie – czyli mniej więcej po takim czasie, w którym zjesz swoje śniadanie lub kolację. Dzięki temu Twoje urządzenia będą zawsze szybko gotowe do kolejnego użycia.

Jak umyć toster?

Aby wyczyścić toster, koniecznie odłącz go od prądu. Gdy będzie już całkiem zimny, zajmij się najpierw wytrzepaniem okruszków, które zalegają w środku. Jeżeli posiadasz urządzenie z wyjmowaną tacką, np. marki Zelmer, poradzisz sobie z tym bardzo łatwo. Wystarczy, że delikatnie ją wysuniesz i wyczyścisz. Jeśli jednak masz w domu urządzenie bez tacki, najlepiej przewróć je do góry nogami, trzymając nad zlewem. Poprzez wytrzepywanie pozbędziesz się większości zalegających w środku resztek.

Następnie przygotuj ściereczkę lub kilka listków ręcznika papierowego, gąbkę oraz mały pędzelek albo szczoteczkę (np. taką, jak do zębów). Delikatnie namocz szczotkę i wyczyść nią grzałki. Jeśli opadnie z nich jeszcze trochę brudu, jeszcze raz wyjmij i opróżnij tackę lub wytrzep urządzenie nad zlewem.

Na koniec umyj toster z zewnątrz. Użyj do tego mokrej gąbki, a jeśli na urządzeniu znajdują się większe zacieki i plamy, oprócz wody użyj octu lub sody oczyszczonej. Tak wyczyszczone urządzenie zostaw na ściereczce lub ręczniku papierowym do całkowitego wyschnięcia. Najlepiej, jeśli sprzęt będzie suszył się do całą dobę, do następnego śniadania lub kolacji – dzięki temu unikniesz ryzyka spowodowania spięcia.

Jak czyścić opiekacz do kanapek?

Opiekacz do kanapek, tak samo jak toster, trzeba najpierw odłączyć od prądu i pozostawić do wystygnięcia. Jeśli posiadasz model z wyjmowanymi teflonowymi płytami, umyj je tak, jak robisz to z naczyniami. Jeżeli płyty Twojego opiekacza się nie wyjmują, usuń większe resztki jedzenia za pomocą drewnianej łopatki, a następnie przetrzyj teflonową powierzchnię wilgotną ściereczką lub gąbką. Osusz powierzchnię papierowym ręcznikiem lub pozostaw do wyschnięcia.

Do czyszczenia opiekacza do kanapek z zewnątrz sprawdzi się metoda taka sama, jak w przypadku tostera – ocet lub soda oczyszczona z wodą z pewnością poradzą sobie z zaciekami i innymi zanieczyszczeniami.

Wiesz już, jak wyczyścić toster w środku i na zewnątrz oraz jak umyć opiekacz do kanapek. Jeśli jeszcze nie masz w domu tych urządzeń lub rozglądasz się za nowym modelem, koniecznie sprawdź ofertę marki Zelmer!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj