Jaki probiotyk na jelita i zaparcia będzie skuteczny?
materiał partnera

Zaparcie to jedna z nieprzyjemnych dolegliwości, które może być zarówno skutkiem błędów żywieniowych, jak i może wskazywać na występowanie poważniejszych chorób. Jak sobie z nimi radzić za pomocą probiotyków? Czy preparaty tego typu wspomagają trawienie na tyle, aby możliwe było unikanie zaparć?

Czym jest trawienie?

Aby zrozumieć wpływ probiotyków na układ pokarmowy i występowanie zaparć, warto zrozumieć sam proces trawienia. W trakcie trawienia złożone związki organiczne (czyli węglowodany, białka i tłuszcze) są rozkładane na prostsze, aby organizm mógł je wchłonąć. Produktami trawienia są proste związki chemiczne, będące materiałem energetycznym i budulcowym komórek naszego organizmu. Trawienie odbywa się w układzie pokarmowym, a jego kluczową funkcją jest przyswajanie substancji odżywczych, witamin, soli mineralnych i wody.

Czym jest zaparcie?

Zaburzenie trawienia, które nazywamy zaparciami, to sytuacja, w której stwierdza się przedłużone zaleganie treści jelitowej w okolicy przewodu pokarmowego. Zaparciem określa się również problemy z wydalaniem stolca. Skutkiem zaparć jest nadmierne zagęszczenie treści jelitowej, która wchłania wodę. Stolec z tego powodu zwiększa swą objętość, staje się twardy i zbity i jest trudny w wydalaniu. Zaparcia mogą mieć różne pochodzenie. Najczęściej wśród przyczyn wymienia się:

  • zespół jelita drażliwego (IBS),

  • cukrzycę,

  • nieprawidłową, ubogą w błonnik dietę,

  • infekcje wirusowe i bakteryjne,

  • endometriozę,

  • niedoczynność tarczycy,

  • przepuklinę,

  • długotrwałe podróże, brak możliwości wypróżnienia,

  • zaburzenia w obrębie jelita grubego (np. rozszerzenie lub zwężenie światła jelita)

  • hemoroidy.

Zaparcia a probiotyk

Trawienie dostarcza ważnych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Z tego względu wszelkie zaburzenia tego procesu są nie tylko nieprzyjemne, ale także szkodliwe z punktu widzenia organizmu. Ważnym elementem trawienia jest obecność prawidłowej, naturalnej flory bakteryjnej w jelitach. Dysbioza w układzie pokarmowym może prowadzić do wielu dolegliwości, np. biegunki czy bólów brzucha, ale jest także przyczyną wspomnianych zaparć.

Probiotyki a zaparcia

Jedną z metod zapewniających wsparcie w trakcie występowania zaparcia jest uzupełnienie bakterii probiotycznych w układzie pokarmowym poprzez suplementację odpowiednich preparatów. Rozwiązaniem może być suplement diety trilac® IBS (https://trilac.pl/trilac_ibs/), który znajduje zastosowanie w stanie dysbiozy jelitowej. Jedna kapsułka preparatu zawiera 10 mld bakterii probiotycznych pochodzacych ze szczepów: Bifidobacterium breve BRO3 (DSM16640), Lacticaseibacillus rhamnosus GG ATCC 53103 i Lactiplantibacillus plantarum LP01 (LMG P21021). Bakterie te są zamknięte w kapsułce z technologią opóźnionego uwalniania – DRcaps®. Pozwala to zabezpieczyć bakterie probiotyczne przed działaniem soku żołądkowego. Co za tym idzie, wskazane w składzie bakterie mogą dotrzeć do jelit i prawidłowo przeprowadzić kolonizację. Na skuteczność probiotyków składa się między innymi zdolność wskazanych bakterii kwasu mlekowego do przylegania do komórek nabłonka układu pokarmowego oraz konkurencyjność względem drobnoustrojów chorobotwórczych. Właściwości te pozwalają bakteriom probiotycznym na przywrócenie równowagi mikrobiologicznej w jelitach, która pomaga w radzeniu sobie z zaparciami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj