Aktywność fizyczna w ciąży nie jest w żaden sposób zakazana. Jak niektórzy mówią „ciąża to nie choroba”. To, w jakim stopniu kobieta może pozwolić sobie na różnego rodzaju ćwiczenia i aktywności zależy od wielu czynników. Bardzo popularna wśród kobiet jest joga. Jej uprawianie podlega jednak pewnym obostrzeniom. Joga w ciąży – czego nie wolno?
Joga w ciąży – czego nie wolno?
Pierwszym z nich jest oczywiście stan, w jakim się znajduje. Jeżeli wszystko rozwija się prawidłowo, ciąża nie jest zagrożona a kobieta czuje się dobrze to nie ma przeciwwskazań do zaprzestania ćwiczeń. Jednak trzeba skonsultować z lekarzem, na jaki rodzaj ćwiczeń można sobie pozwolić, a na jaki nie. Idealnym przykładem może być uprawianie jogi. Charakterystyczne dla jogi jest to, że przyjmowane są w trakcie jej ćwiczenia różne pozycje. Joga w ciąży – czego nie wolno robić a co wolno można dowiedzieć się na przykład od trenera.
Z pewnością nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej w trakcie ciąży. Należy pamiętać, że ćwiczenia jogi wykonywane są w raczej wolnym, niespiesznym tempie. Naturalnie wszystko musimy uzgodnić wcześniej z lekarzem. Przyjmuje się, że jogę można uprawiać od II trymestru, aż do samego końca ciąży. Jakich jednak ćwiczeń jogi nie wolno wykonywać w czasie ciąży? Przede wszystkim należy ograniczyć te ćwiczenia, które wymagają pozycji stojącej. Nie można również wykonywać skoków i zbyt gwałtownych skrętów i ruchów w ogóle. Jeśli poczujesz się niezbyt dobrze, albo jak poczujesz ból, musisz koniecznie zaprzestać ćwiczeń i skonsultować się z lekarzem.
Aktywność fizyczna przed ciążą
Innym czynnikiem wpływającym na to, jaką aktywność i w jakim stopniu może wykonywać kobieta w ciąży, jest to jak wyglądało jej życie przed tym stanem. Jeżeli przed poczęciem często ćwiczyła, biegała, chodziła na siłownię to w trakcie ciąży będzie mogła pozwolić sobie na więcej niż mama, która przed ciążą aktywna nie była. Nie jest to stan odpowiedni do rozpoczynania aktywności fizycznej.
Aktywność fizyczna w trakcie ciąży
Sport to zdecydowanie zdrowie, ale wszelkiego rodzaju spacery czy wypady na basen także są bardzo zdrowotne. Kobieta musi pamiętać, że teraz w jej organizmie dzieje się bardzo dużo skomplikowanych rzeczy. Każda z kobiet jest inna, jedne mogą bez problemu chodzić do pracy nawet do siódmego czy ósmego miesiąca. Inne zaś meczą się z nudnościami i wymiotami przez niemalże całe dwa trymestry. Tyle ile jest kobiet, tyle jest różnych reakcji na proces tworzenia się nowego życia.
Z pewnością ciąża to dobry czas na zadbanie o siebie. Przyjrzenie się swojemu trybowi życia, poprawienie nawyków żywieniowych i pozbycie się nałogów takich jak palenie papierosów. Jednak jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to nie można oczekiwać od siebie zbyt wiele. Teraz najważniejsze jest to, żeby dziecko, które się rozwija było bezpieczne. Oczywiście wszelkie sporty, które niosą za sobą ryzyko kontuzji lub tym bardziej niefortunnego upadku całkowicie odpadają.