Choć kiedyś ochrona przed żywiołami oznaczała poświęcenie mody na rzecz funkcjonalności, nie można tego samego powiedzieć o współczesnych butach przeciwdeszczowych. Gumowce damskie lub, jak kto woli, kalosze, nie tylko utrzymały swój status w hierarchii niezbędnego obuwia, ale także ewoluowały z wdziękiem wraz z trendami w historii mody, stając się ważnym elementem naszych szaf.

Krótka historia kaloszy

Pierwsze kalosze pojawiły się już w XIV wieku i można powiedzieć, że od tego czasu były świadkami wielu historii. Były elementem ubioru ochronnego zakładanego na but i niekoniecznie przypominały tak dobrze znane nam obuwie. W 1808 roku książę Wellington, Arthur Wellesley, zlecił swojemu szewcowi stworzenie butów z wysoką, gładką cholewką. Początkowo wykonywano je ze skóry. Co ciekawe, do dnia dzisiejszego w anglojęzycznych krajach buty tego typu nazywa się „wellingtons” lub „wellies”.

Pierwsza gumowa wersja pojawiła się w 1853 roku, po tym jak Hiram Hutchinson, amerykański przemysłowiec, kupił patenty Charlesa Goodyeara na wulkanizację gumy.

Rodzaje kaloszy damskich

Dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, kalosze damskie można najłatwiej podzielić na kategorie według wysokości cholewki: do kostki, do połowy łydki lub wysokie. Buty do kostek mają szczyt wokół kostek lub nieco powyżej nich, a ich wysokość mierzona od podeszwy jest zwykle mniejsza niż 22 cm. Wysokość butów do połowy łydki może zwykle wynosić 25 – 35 cm nad ziemią; jeśli zaś chodzi o kalosze wysokie, buty te mogą mieć od 25 do ponad 40 cm wysokości (lub nawet więcej w skrajnych przypadkach).

Oczywiście, im krótsza wysokość cholewki buta, tym mniej ochrony przed warunkami atmosferycznymi – buty przed kolano ochronią nie tylko Twoje stopy, ale również łydki. Wybór konkretnego modelu zależy jednak od indywidualnych potrzeb – wysokie buty są bowiem często trudniejsze do noszenia ze spodniami.

Modne kalosze damskie możesz znaleźć m.in. w sklepie https://voltabut.com.pl/kalosze-damskie gdzie czekają na Ciebie gumowce z cholewką różnej wysokości, zwykłe i ocieplane, gładkie oraz wzorzyste.

Jak nosić kalosze?

Niektóre elementy garderoby są po prostu trudniejsze do dopasowania niż inne. Jednym z takich przedmiotów są właśnie kalosze. Nikt nie kwestionuje ich praktyczności, ale jeśli chodzi o włączenie ich do konkretnego looku, łatwo jest zniszczyć efekt.

Wysokie kalosze damskie świetnie prezentują się z obcisłymi dżinsami lub spodniami – to wiemy na pewno – ale będą też super wyglądać w połączeniu z szortami lub spódniczką mini – oczywiście o ile na dworze nie panuje mróz. Nie bój się bawić kolorami i wzorami, wyraź swoje „ja” zakładając gumowce z nadrukiem. Kalosze do pracy? Czemu nie! Para niskich kaloszy w kolorze czarnym lub granatowym może być eleganckim i wyrafinowanym dodatkiem do stroju do pracy.

Tak jak odzież wierzchnia nie służy już tylko do zapewnienia nam ciepła, a torebka to coś więcej niż miejsce do przechowywania drobiazgów, tak samo kalosze nie są już tylko źródłem ochrony dla naszych stóp. Dzisiejsze buty przeciwdeszczowe są stylową deklaracją funkcjonalności i synonimem kreatywności, a biorąc pod uwagę duży wybór materiałów, kolorów i wzorów, łatwo znajdziesz odpowiednie dla siebie buty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here