Kiedy warto zainwestować w implanty zębów?

Piękne i białe zęby z pewnością są marzeniem każdego z nas. Nic więc dziwnego, że tak chętnie decydujemy się na wizyty w gabinetach stomatologicznych, a także inwestujemy w najlepsze, możliwe produkty do pielęgnacji zębów. Niemniej jednak w życiu zdarzają się różnorodne sytuacje i nasza profilaktyka chorób zębów oraz dziąseł, może okazać się po prostu niewystarczająca. Co więcej w wyniku różnorodnych urazów, zęby możemy po prostu stracić, a w efekcie nasz uśmiech nie będzie się już prezentował tak zachwycająco jakbyśmy tego chcieli.

Ubytki w uzębieniu zawsze są ogromnym problemem natury estetycznej, jednak przy pomocy implantów zębów, mogą być one skutecznie leczone. Wobec tego, kiedy warto zainwestować w implanty zębów?

Implanty zębów – co należy wiedzieć?

Leczenie implantologiczne jest jedną z dziedzin stomatologii. Opiera się ona głównie na uzupełnianiu ubytków w uzębieniu w sposób niezwykle trwały i skuteczny. Nie da się jednak ukryć, że implanty zębów nie należą do najtańszych metod walki z brakami w uzębieniu. Nie każdy więc może sobie na nie pozwolić. Niemniej jednak co warto wiedzieć o leczeniu implantologicznym? Otóż przede wszystkim, musi być ono przeprowadzone przez niezwykle doświadczonego i profesjonalnego stomatologa. Co więcej implanty mogą być wykonane z różnych materiałów, co oczywiście będzie finalnie warunkowało ich ostateczną cenę. Obecnie przeprowadza się ich wszczepienie z wykorzystaniem różnego rodzaju metod.

Najpopularniejszą z nich jest metoda all in 4, czyli wszczepienie czterech implantów zębowych za pomocą specjalnego mostka, podczas jednego zabiegu stomatologicznego. Warto wiedzieć, że zabieg ten nie jest pozbawiony ryzyka. Wszczepienie implantów odbywa się przy pomocy wykonania otworu w kości szczęki, a następnie stomatolog umieszcza implanty w odpowiednim miejscu przy pomocy tytanowej śruby. Jeśli zabieg zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod, oraz zgodnie z najwyższymi standardami, ryzyko tego, że implant zostanie odrzucony przez organizm jest bardzo niskie. Niemniej jednak zawsze trzeba brać pod uwagę to, że może zajść konieczność usunięcia implantu zębowego.

Kiedy należy rozważyć wstawienie implantów?

Leczenie implantologiczne zwykle odbywa się prywatnie, a pacjenci nie mogą liczyć na refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Z racji tego, że jest to niezwykle kosztowna forma uzupełniania ubytków w uzębieniu warto dokładnie przemyśleć i przeanalizować wszystkie aspekty za i przeciw. Wobec tego kiedy warto rozważyć wstawianie implantów zębów? Otóż z pewnością największym wskazaniem do podjęcia tej formy leczenia jest przede wszystkim pojawienie się ubytku w linii zębów. Może być on spowodowany urazem, wypadkiem lub chorobą. Na implanty zębów najlepiej zdecydować się w sytuacji, kiedy mamy problem z pojedynczymi ubytkami.

Co więcej w przypadku chorób takich jak np. paradontoza, leczenie implantologiczne musiałby obejmować wszystkie zęby, a taki zabieg jest niezwykle ryzykowny, a także i bardzo drogi. Ponadto warto rozważyć wstawienie implantów zębów w momencie, kiedy borykamy się z utratą przednich zębów, co stanowi poważny defekt estetyczny i znacznie obniża naszą pewność siebie. Wówczas uzupełnienie dziury implantem da maksymalnie naturalny oraz zadowalający efekty i raz na zawsze rozwiąże problem dziury w zębach.

Implanty zębów – przeciwwskazania

Leczenie implantologiczne jest z pewnością skutecznym i szybkim sposobem na to, by przywrócić sobie piękny i zdrowy uśmiech. Niemniej jednak warto pamiętać, że implanty zębów nie są dla wszystkich i nie chodzi tu jedynie o względy ekonomiczne. Istnieje bowiem cały szereg przeciwwskazań, które dyskwalifikują pacjenta z możliwości wstawienia implantów zębów. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • ciąże- panie na leczenie implantologiczne mogą zgłosić się około 2 miesiące po porodzie
  • osteoporoza lub inne choroby kości, które zwiększają ryzyko odrzucenia implantu zęba przez organizm
  • choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub anemia
  • nowotwory
  • AIDS
  • padaczka
  • nieuregulowana cukrzyca
  • zbyt młody wiek pacjenta
  • choroba alkoholowa oraz uzależnienie od substancji psychoaktywnych
  • bruksizm- czyli choroba odnosząca się do nałogowego zgrzytania zębami

Powyższe czynniki niestety nie stwarzają możliwości do leczenia implantologicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here