Na przestrzeni lat wiele materiałów syntetycznych próbowało zastąpić puch, jednak żaden z nich nie potrafi dorównać jego naturalnym właściwościom. Świetnie izolując, jest jednocześnie lekki, sprężysty i ściśliwy. Zawsze wraca do swojego oryginalnego kształtu, tak jak zawsze wraca na czoło wypełnień kołder i poduszek. Istnieją jednak dwa jego rodzaje – puch kaczy i gęsi. Który z nich wybrać?

Czym różni się puch gęsi od kaczego?

Na rynku można spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami puchu, przez co wiele osób zastanawia się, który z nich wybrać. Warto przyjrzeć się ich właściwościom i różnicom, aby ułatwić sobie wybór.

Czym charakteryzuje się kołdra z puchu gęsiego? Posiada ona:

  • wysokie właściwości grzewcze i izolacyjne,
  • lekkość, miękkość i delikatność,
  • świetną cyrkulację powietrza, która ochrania przed przegrzaniem się nocą,
  • łatwość i efektywność wietrzenia,
  • brak alergenów,
  • wysoką wytrzymałość.

Jak wygląda sytuacja puchu kaczego? Tutaj niestety możemy spotkać się z charakterystycznym zapachem, który nie każdemu może odpowiadać. Jednocześnie posiada on mniejszą sprężystość i charakteryzuje się gorszą izolacją. Plusem tego rozwiązania jest niższa cena.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wiedząc już, że kołdra z puchu gęsiego jest lepszym rozwiązaniem od jej kaczego odpowiednika, warto spojrzeć na parametry ważne przy jej wyborze. Co jest tutaj kluczowe?

Waga – jakość kołdry jest w dużej mierze zależna od procentowej zawartości pierzu. Im większy procent, tym lżejszy produkt o lepszych możliwościach izolacyjnych. Dobra kołdra puchowa powinna mieć w sobie co najmniej 80% puchu, nie przekraczając jednak wagi 3 kilogramów – inaczej komfort snu może być zaburzony.

Sprężystość – określana przez cuin, czyli cal sześcienny na uncję, mówi o potocznej puszystości kołdry. Im większą przestrzeń zajmuje 1 g puchu, tym lepiej. Świadczy to o wysokiej termoizolacyjności. Przyjmuje się, że dobre kołdry z puchu gęsiego powinny mieć wartość cuin w zakresie od 550 do 750. Istnieją też opcje ekskluzywne, które posiadają wartości jeszcze wyższe.

Spoglądając na te dwa parametry można dobrać kołdrę do naszych własnych potrzeb. Jednocześnie trzeba pamiętać o podstawowych sprawach, takich jak rozmiar – warto dostosować go pod danego użytkownika. Najlepiej, gdy dana kołdra pozwala na swobodne zasłonięcie całego ciała z lekkim zapasem – zwiększy to komfort użytkowania i snu. Kołdry z puchu gęsiego same w sobie są już niezwykle wartościowym produktem – dopasowanie ich pod własne potrzeby będzie swoistą wisienką na torcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here