Kupno czy wynajem - co się bardziej opłaca?

Dużo osób myślących o przeprowadzce stoi przed dylematem, czy wybrać kupno nowego mieszkania, czy zdecydować się na wynajem. Każdy kto stał przed podobnym wyborem wie, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Sytuacja na rynku mieszkaniowym bardzo dynamicznie się rozwija, co dodatkowo nie ułatwia podjęcia decyzji. Jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę zastanawiając się nad formą posiadania mieszkania? Dla kogo która opcja będzie bardziej korzystna?

Wynajem – wady i zalety

Wynajem jest opcją najczęściej wybieraną przez tych, którzy jeszcze się w życiu nie ustatkowali. Jest to rzeczywistość większości studentów i osób, które nie dysponują dużym i pewnym budżetem. Jest to rozwiązanie raczej dla osób, które prowadzą niestabilne życie i muszą być otwarci na różnego rodzaju zmiany. W takiej sytuacji posiadanie mieszkania na własność może być dla nich widziane jako duże obciążenie. Z drugiej jednak strony, wieloletni wynajem też okazuje się nie być zbyt optymalny pod względem finansowym.

Główną wadą wynajmu jest to, że trzeba żyć według zasad ustalonych przez osobę wynajmującą nam mieszkanie, czyli słynnego “landlorda”. Mamy wówczas bardzo ograniczone możliwości w kwestii zmiany wystroju lub chociażby posiadania zwierzęta. Każde uszkodzenie będzie się także wiązało z utratą kaucji, w związku z czym mieszkając w wynajętym mieszkaniu cały czas trzeba mieć to z tyłu głowy. Trudno wówczas poczuć się tam w pełni swobodnie.

Kupno – wady i zalety

Główną przeszkodą napotykaną przez osoby chcące kupić mieszkanie są kwestie finansowe. W większości przypadków nabycie własnego “M” wiąże się bowiem z koniecznością wzięcia kredytu. Wiele osób waha się, czy może sobie pozwolić na takie wieloletnie zobowiązanie. Jednak faktem jest, że posiadanie własnego mieszkania gwarantuje niemożliwą do przecenienia w dzisiejszym świecie stabilność życiową, o której osoby wynajmujące lokal mogą tylko pomarzyć. Pomimo konieczności wyłożenia dużej kwoty na początek, kupno mieszkania wydaje się być dobrą inwestycją i w dłuższej perspektywie może się okazać nawet bardziej korzystna niż wynajem. Wartość nieruchomości rośnie, w związku z czym będzie można ją w przyszłości sprzedać za wyższą cenę.

W momencie, kiedy posiadamy mieszkanie na własność, możemy żyć na własnych zasadach. Wiele osób marzy o własnym kącie i moment, w którym otrzymują klucze do własnego mieszkania jest bardzo ważną chwilą w życiu. Na takich doświadczeniach nie warto oszczędzać.

Co wybrać?

Argumentacja mająca na celu rozstrzygnięcie przewagi kupna od wynajmu i vice versa mogłaby się ciągnąć na kilka stron. W wielu przypadkach kwestią decydującą okazuje się być niepowtarzalna, indywidualna sytuacja klienta. Kwestia nabywania nieruchomości jest niezwykle złożona i wymagająca uwzględnienia wielu czynników. Jednak na potrzeby tego artykułu warto uprościć nieco całą kwestie i sprowadzić ją najbardziej podstawowego poziomu, czyli problemu satysfakcji klienta. W tym kontekście więcej korzyści wydaje się dawać kupno nowego mieszkania.

Jeśli przywiązujemy dużą wagę do jakości naszego życia w mieszkaniu, lepszym wyborem wydaje się być kupno. Szczególnie jeśli mamy do wyboru opcję, jaką jest wykończenie mieszkania pod klucz. Możemy wówczas całkowicie dopasować nasze przyszłe cztery kąty do własnych preferencji, bez konieczności polegania na guście poprzednich właścicieli. W dzisiejszych czasach, kiedy wszystko lubimy mieć spersonalizowane i dostosowane do naszych potrzeb, możliwość wglądu w projekt jeszcze na etapie jego tworzenia jest opcją niemalże na wagę złota. Biura architektoniczne odpowiadają na potrzeby swoich klientów, w związku z tym coraz częściej łączą usługi projektowania i wykończenia. Wiele wskazuje na to, że opcja ta to prawdziwa przyszłość rynku nieruchomości i firmy projektowe wkrótce będą się prześcigać w proponowaniu klientom bardziej atrakcyjnych ofert.

Sprawdź również: Co powinno zawierać w sobie dobrze uporządkowane wnętrze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj