Wszyscy tracimy włosy, średnio od 50 do 100 dziennie. Problem pojawia się wówczas, gdy włosy zaczynają wypadać w nadmiarze, o czym może świadczyć poszerzony przedziałek czy wyraźnie widoczne coraz większe partie skóry głowy. Łysieniu zwykle towarzyszy utrata twardości i połysku włosów.

Łysienie to dość powszechny problem, który może dotknąć każdego bez względu na wiek. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele, a łysienie może być tymczasowe lub trwałe, stanowić odosobniony problem lub wiązać się z rozwijającą się w organizmie chorobą. Często powodem łysienia są zmiany hormonalne w organizmie, spowolniony wzrost włosa, choroby zapalne skóry głowy czy chroniczny stres.

Najczęściej spotykane łysienie androgenowe jest dość proste do rozpoznania. U mężczyzn charakteryzuje się początkowo niewielką utratą włosów z przodu głowy, powstaniem tak zwanych zakoli. Następnie ubytki owłosienia dotykają całej przedniej linii włosów oraz środkowej części głowy i jej czubka. Najdłużej utrzymują się włosy na skroniach i potylicy. Łysienie androgenowe, choć nazywane łysieniem typu męskiego, dotyka również kobiet. W takim wypadku przerzedzenie i utrata gęstości włosów następuje najczęściej na czubku głowy przy niezmienionej przedniej linii włosów. Przyczyną łysienia androgenowego jest działaniem dihydrotestosteronu (DHT), który powstaje w organizmie w wyniku działania enzymów na testosteron. DHT przyczynia się do stopniowego zaniku mieszków włosowych. W konsekwencji włosy stają się cieńsze i krótsze, a w końcu całkowicie zanikają.

Łysienie telogenowe i anagenowe charakteryzuje utrata włosów rozproszona na całej powierzchni skóry głowy. Chociaż objawy obu typów łysienia są podobne, to przyczyny tych stanów są różne. Łysienie telogenowe może być spowodowane przeciążeniem organizmu, niedoborami żywieniowymi, zaburzeniami hormonalnymi, zatruciem metalami ciężkimi, chorobami zakaźnymi, chorobami skóry, a nawet alergią. Łysienie anagenowe jest natomiast wynikiem stosowania określonej grupy leków. Dlatego lekarz specjalista przed przystąpieniem do leczenia musi najpierw rozpoznać przyczyny i rodzaj choroby, które ją wywołują.

Leczenie łysienia

Osoby młode najczęściej dotyka łysienie plackowate. Utratawłosów występuje na ograniczonych obszarach o kształcie przypominającym placki. Zmiany powstają nie tylko na owłosionej części skóry głowy. Mogą pojawić sięrównież na brodzie czy brwiach. Łysienie plackowate dotyka w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Nie ma całkowitej pewności, co do przyczyn tej choroby.Najprawdopodobniej ma ona podłoże autoimmunologiczne.

Jak widać łysienie ma wiele przyczyn. Niekiedy może być wynikiem choroby, którą trzeba leczyć. Dlatego warto skorzystać z porady specjalisty. Dermatolog przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i dobierze najbardziej właściwe leczenie. Należy też pamiętać, że im wcześniej leczenie zostanie wdrożone, tym większe są szanse na jego skuteczność.

Zapraszamy do skorzystania z porady dermatologicznej w Klinice Janeczko w Krakowie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj