Kasia Sokołowska o Top Model

Kasia Sokołowska o niepełnosprawnym uczestniku Top Model. Jurorka show ocenia dla nas, czy osoba z wrodzonym bądź nabytym upośledzeniem sprawności fizycznej ma szansę na przejście przez casting i podbicie świata mody.

Przez Top Model przewinęło się blisko 200 uczestników, którym dane było zagrzać miejsce w domu modelek, czyli znaleźć się w finałowej stawce (skład ulegał zmianie w zależności od edycji). Jedni dzięki udziałowi w programie wypłynęli na szerokie wody show-biznesu, inni po zakończeniu przygody z show skupili się na sprawach osobistych.

W pierwszych sezonach Top Model występowały tylko kobiety. Od czwartej edycji o uznanie jurorów, a w wielkim finale także widzów, ubiegają się również mężczyźni. W kolejnych latach znoszono kolejne ograniczenia – dotyczące wieku, wzrostu czy wagi. W 9. odsłonie widowiska pojawiła się modelka plus size, która o włos nie dostała się do grona najwyżej ocenionej 16.

Bohaterowie Top Model często muszą walczyć z przeciwnościami losu. Wystarczy przypomnieć, jak doskonale w pracy modela odnalazł się zmagający się z zespołem Tourette’a Dawid Woskanian. Brawurowo wykonywał kolejne powierzone przez producentów zadania, aż w efekcie wygrał całą edycję, zostawiając rywali daleko w tyle.

Niepełnosprawny uczestnik w Top Model. Kasia Sokołowska komentuje

Czy w 10., jubileuszowej odsłonie Top Model zobaczymy niepełnosprawnego uczestnika? Co stanowi największą przeszkodę dla takiej osoby? O to zapytaliśmy Kasię Sokołowską, która świat mody zna od podszewki.

Za wcześnie, żeby o tym mówić. Ale zaskakujące są sytuację. Świat jest taki. My się zmieniamy jako ludzie. Niestety walczymy z różnimy ograniczeniami, zjawiskami, które dotyczą nas i ludzi. To oddziałowuje na rynek mody. Nie można tego pominąć. Wolałabym, żeby rynek mody się otwierał, a nie zamykał – powiedziała w rozmowie z Jastrząb Post.

Reżyserka pokazów czołowych projektantów w kraju zdradziła, czy w ogóle na wybiegu jest miejsce dla osób z wrodzonym bądź nabytym upośledzeniem sprawności fizycznej. Zdobyła się na bardzo szczere słowa:

Niestety, jak rzeczywistość obecnie pokazuje, bywa różnie. Mało jest tolerancji, a wydaje mi się, że rynek mody zawsze był tolerancyjnym rynkiem. Takim rynkiem który był zawsze do przodu w świadomości i w otwarciu na pewne historie i życzyłabym sobie, aby świat w ogóle ku temu zmierzał.

Kasia odniosła się też do udziału Sylwestra Wilka w Tańcu z Gwiazdami, który mimo swojej niepełnosprawności, w niczym nie ustępował pozostałym gwiazdom walczącym o Kryształową Kulę:

Przełamujemy różne granice. W sporcie te paraolimpiady są pewną normą. Moda dopiero zaczyna się otwierać na to i do tego przyzwyczajać. Któż to wie, jak to dalej będzie. Ja staram się być w ogóle otwarta na ludzi, bo raz to jest niepełnosprawność, raz to jest inność. I to jest moim zdaniem dla nas wyzwanie.

Cała rozmowa poniżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj