Termin „fetysz” może wywoływać obrazy czarnych body i skomplikowanych urządzeń seksualnych, ale tak po prawdzie każdy miał już z nim jakieś kontakty, chociażby w formie niewinnych klapsów czy też zastosowania w alkowie tak podstawowych akcesoriów jak koronkowa bielizna erotyczna. To, co definiuje fetysz, nie jest tym, czym w istocie jest dana aktywność lub przedmiot pożądania, ale rolą, jaką odgrywa w czyimś życiu. Jest on zwykle określany jako zachowanie, bez którego dana osoba nie może się pobudzić seksualnie. „Fetyszyzacja” może być również terminem używanym przez ludzi do opisania podniecenia seksualnego połączonego z typowo nieseksualnym przedmiotem.

Fetysz czy perwersja?

Wielu ludzi używa terminów „fetysz” i „perwersja” zamiennie, choć to drugie słowo oznacza raczej czynność lub zachowanie, które ktoś lubi, a które występuje poza „normą” „tradycyjnego” seksu. Ktoś może chcieć być zniewolonym i może być niesamowicie podekscytowany, gdy jest związany … lub ktoś może mieć fetysz zniewoleniowy, a cała jego seksualność może krążyć wokół powściągliwości. Tymczasem podniecenie może być czymś, co po prostu pobudza daną osobę. Ważne jest, aby pamiętać, że osoby o różnej tożsamości i orientacji płciowej mogą być perwersyjne, a to, co jest perwersyjne dla jednej osoby, może być uważane za absolutnie podstawowe przez inną. Dla niektórych atrakcyjna bielizna erotyczna to codzienność, podczas gdy dla innych perwersją jest uprawianie seksu przy zapalonym świetle.

Osobom otwarcie perwersyjnym wciąż towarzyszy pewne piętno społeczne, to jednak zachowania tego typu są ostatnio coraz bardziej tolerowane, a czasami postrzegane nawet jako główny nurt. Kiedyś kompletnie niemożliwym było jednoczesne prowadzenie niekonwencjonalnego stylu życia i odniesienie sukcesu. W dzisiejszych czasach nie jest to już takie oczywiste, a w niektórych branżach (jak w na przykład showbiznesie) perwersje mogą być wręcz pomocne.

Ikona perwersji

Kiedy zastanawiamy się nad perwersjami, często myślimy o BDSM, który obejmuje erotyczną wymianę energii poprzez dominację i poddanie. BDSM jest perwersyjne, ale nie wszystkie zachowania odchodzące od normy da się mu przypisać. Inne zaś, takie jak koronkowa bielizna erotyczna, mogą zostać przypisane do wielu różnych fetyszy. Ponadto ludzie często mają więcej niż jeden fetysz, które dodatkowo często się ze sobą przeplatają – na przykład ktoś może brać udział w dawaniu sobie klapsów w ramach odgrywania scenariusza, w którym jeden partner przebiera się za uczennicę, a drugi za nauczyciela. W takim przypadku aktywność ta obejmowałaby odgrywanie ról, dominację, a nawet odgrywanie wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj