Gdy chodzimy do szkoły, lekcje matematyki wydają nam się tą częścią edukacji, która nigdy nam się nie przyda w codziennym życiu. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że sporo z tej wiedzy, która wydaje nam się bezużyteczna, prędzej czy później staje się potrzebne. W matematyce przekonujemy się o tym w wielu kwestiach życia codziennego. Jest tak chociażby w przypadku liczenia objętości – wydawałoby się, że jest to kompletnie niepotrzebne w życiu codziennym. Tymczasem jest zupełnie inaczej.
Liczenie objętości przydaje się w wielu zawodach, branżach i dziedzinach
Niezbędne jest w przemyśle spożywczym do obliczenia, ile naczyń, opakowań czy butelek będzie potrzebnych, aby je napełnić posiadanym materiałem. Podobnie jest w branży budowlanej oraz wszędzie tam, gdzie tworzone są różnego rodzaju obiekty o odpowiednich parametrach. Liczenie objętości jest przydatne, co pozwala na łatwiejsze i szybsze przechodzenie do kolejnych kwestii.
Objętość liczy się dla figur przestrzennych, a więc takich, które mają trzy wymiary. Najłatwiej jest policzyć objętość prostopadłościanów i sześcianów. Mnożymy wtedy wszystkie trzy długości boków o uzyskujemy liczbę, która jest objętością. Jeśli mamy do czynienia z innymi bryłami, jak ostrosłup czy walce, wtedy liczymy objętość poprzez mnożenie pola powierzchni podstawy razy wysokość. Nieco więcej problemów może pojawić się w sytuacji, gdy bryła nie jest regularna, składa się z wielu mniejszych brył. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie podzielenie tych brył na mniejsze, bardziej praktyczne. Potem liczymy objętość każdej z mniejszych brył, dodajemy i uzyskujemy wynik. Obliczanie objętości, choć początkowo może wydawać się dosyć skomplikowane, okazuje się z biegiem czasu bardzo proste. Warto nauczyć się robić takie działania w głowie, co może zdecydowanie ułatwić nam życie i codzienne funkcjonowanie.
Jeśli chcemy szybo i sprawnie obliczyć objętość jakiejkolwiek bryły, można również skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów objętości
To bardzo proste i wygodne w obsłudze narzędzia, których użytkowanie nie wymaga żadnej zaawansowanej wiedzy informatycznej. Nawet, jeśli ktoś na co dzień nie za bardzo korzysta z komputera, bez problemu poradzi sobie z liczeniem objętości w wybranym programie czy aplikacji. Aby obliczyć objętość, należy znaleźć odpowiedni program liczący, a następnie po prostu wprowadzić w nim odpowiednie parametry. Objętość zostanie obliczona praktycznie natychmiast. Takie liczenie jest dobre w sytuacji, gdy nie mamy za bardzo możliwości, aby policzyć sobie bez korzystania z kalkulatora. Jednak w miarę możliwości zdecydowanie lepiej jest liczyć objętość samodzielnie w głowie. Można dzięki temu potrenować umysł, a to na pewno przełoży się także na lepszą kondycję całego mózgu i nie tylko. Jeśli nadal nie wiesz, jak liczyć objętość, dobrze jest korzystać ze sprawdzonych wzorów, poradników dla uczniów szkół podstawowych czy średnich. W większości repetytoriów bez problemu znajdziemy szybkie metody na policzenie objętości, a także na wykonywanie bardziej skomplikowanych działań.