Kożuchowska, Nowakowska, Koterski / papież Franciszek

Małgorzata Kożuchowska, Misiek Koterski, Ida Nowakowska skomentowali wypowiedź papieża Franciszka. Najwyższy duchowny kościoła katolickiego poparł związki partnerskie osób tej samej płci.

Papież Franciszek wielokrotnie zabierał głos w kontekście osób homoseksualnych. Najczęściej zwracał uwagę na szacunek i miłość do bliźniego, niezależnie od jego orientacji seksualnej. Niedawno jednak po raz pierwszy wyraził tak bardzo sprecyzowane stanowisko w sprawie związków partnerskich.

Najwyższy duchowny kościoła katolickiego poparł możliwość prawnej regulacji dla par jednopłciowych. Słowa papieża, które wypowiedział w filmie dokumentalnym Francesco, odbiły się szerokim echem w mediach na całym świecie.

Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie. Są dziećmi bożymi, mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu odtrącany i upokarzany. To, co musimy stworzyć, to prawo o związkach cywilnych. One mają prawo do tego, by być prawnie chronionymi – wyznał duchowny.

Jak na opinię Franciszka zareagowały polskie gwiazdy? O to zapytała je nasza reporterka.

Papież popiera związki partnerskie osób LGBT. Kożuchowska, Nowakowska i Koterski komentują

Ida Nowakowska uważa, że fragment wypowiedzi papieża, który cytują media, został wycięty z kontekstu. Tancerka przyznała, że została wychowana w konserwatywnej rodzinie. W jednym z wywiadów przyznała jednak, że po śmierci ojca odwróciła się od kościoła, ale tylko na chwilę.

Cały czas je zgłębiam, dopiero co czytałam jego całą wypowiedź i myślę, że to jest warte zrozumienia całokształtu jego wypowiedzi, bo dużo rzeczy jest wyjętych z kontekstu. Ja jestem osobą, która jest wychowana bardzo konserwatywnie, natomiast wierzę, że trzeba słuchać i rozumieć potrzeby innych więc cały czas zgłębiam ten temat.

Misiek Koterski jest dumny z opinii papieża. Nawrócony aktor uważa, że gdyby wszyscy katolicy stosowali się do jego słów, świat byłby jeszcze piękniejszy.

Dokładnie się w to wczytałem, co on powiedział. Żeby szanować każdego człowieka. Ja się z papieżem w pełni zgadzam. Nie ma równych i równiejszych. Wszyscy jesteśmy dziećmi bożymi. Każdy ma prawo do wiary, każdy ma prawo do życia i do własnych wyborów, jeśli tymi wyborami nie krzywdzi innych ludzi. A homoseksualiści nie krzywdzą innych ludzi. Mają prawo do tego, aby żyć na równi z innymi. Nie widzę w tym problemu. Tak sobie myślę, że fajnie, że jest ten papież Franciszek. Fajnie jakby go ludzie popierali, bo byłoby mniej konfliktów i mniej nienawiści.

Małgorzata Kożuchowska zwróciła uwagę na fakt, że „religia katolicka jest religią miłości””

Uważam, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i każdy ma prawo do miłości. Zgadzam się z Papieżem Franciszkiem i jestem dumna, że podjął taki temat. Że nie zamyka się gdzieś za murami Watykanu, tylko reaguje na to, co dzieje się na świecie. Jest niezwykle współczesny i tego myślę, że wszyscy katolicy od niego oczekują. Świetnie, że zabrał głos w tym temacie. Wydaje mi się, że rozwiał w ten sposób wiele wątpliwości. Nie można być człowiekiem wierzącym, katolikiem i negować czyjekolwiek prawo do kochania, do miłości.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj