Czysta i smaczna do picia woda z własnej studni głębinowej oznacza konieczność instalacji pompy głębinowej. Studnia, której głębokość wynosi ponad 8 metrów nie ma możliwości samoczynnego zasysania wody. Do tego celu stosuje się pompy głębinowe. Czym się kierować, wybierając takie urządzenie? Sprawdźmy!
Czy warto postawić na własne ujęcie wody?
Prywatna studnia to ogrom korzyści, wśród których największą jest bez wątpienia pełna niezależność od dostaw drogiej wody użytkowej albo mocno niepewnej deszczówki. Aby jednak czerpać wodę w ten sposób, należy kupić i zamontować specjalistyczne urządzenie czyli pompę głębinową.
Czy pompa głębinowa jest niezbędna?
To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów na początku swojej drogi z budową studni. Konieczność zastosowania pompy głębinowej zachodzi zawsze wtedy, gdy poziom lustra wody spada poniżej 8 metrów. Pompa głębinowa musi być wówczas zabudowana bezpośrednio w studni, koniecznie w warstwie wodonośnej ziemi. Takie urządzenie doskonale sprawdzi się w wielu przypadkach, nie tylko do czerpania wody pitnej na użytej domków jednorodzinnych. Z powodzeniem można je wykorzystywać do czerpania wody pitnej lub użytkowej ze zbiorników, a także do pompowania uzdatnionej wody morskiej lub słodkiej. Jeśli zajdzie taka potrzeba pompa głębinowa nada się do obniżenia poziomu wód gruntowych lub też do odwodnienia konstrukcji podziemnych.
Na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze pompy głębinowej?
Przede wszystkim, aby dokonać dobrego wyboru, trzeba dopasować możliwości urządzenia do warunków panujących w studni, a także do indywidualnego zapotrzebowania na wodę.
Wybór pompy głębinowej wymaga jednak chwili zastanowienia. Warto w tym celu skorzystać z opinii specjalisty ponieważ na rynku znajduje się mnóstwo urządzeń o bardzo różnorodnych parametrach pracy, a co za tym cenach. Efektywna praca urządzenia takiego jak pompa głębinowa jest uzależniona od wielu czynników i powinna podlegać profesjonalnym obliczeniom.
W celu dokonania optymalnego wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii takich jak:
- rodzaj posiadanej studni,
- maksymalna średnica odwiertu,
- głębokość odwiertu,
- głębokość lustra wody,
- odległość studni od potencjalnych punktów poboru,
- przeznaczenie wody.
Decydujący wpływ na wybór urządzenia mają wysokość budynku, odległość budowli od studni oraz głębokość lustra wody. To właśnie te parametry wpływają w największym stopniu na ciśnienie, które musi wytworzyć pompa głębinowa podczas pracy. Aby skutecznie unikać tak zwanych “skoków”, najlepiej jest zainwestować w takie urządzenie, które zostało wyposażone przez producenta w przetwornicę częstotliwości. Dzięki temu mamy gwarancję stałego ciśnienia w całej instalacji.