Siedmiolatek na pewno nie potrzebuje telefonu i komputera – jego rozwój mogą wspierać prezenty motywujące do używania wyobraźni i niosące wartość edukacyjną. Postaw nie tylko na ciekawe gry, ale także na gadżety zachęcające do ruchu. Oto przykładowe produkty na praktyczny prezent dla siedmiolatka.
Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czego może potrzebować dziecko. Wpływ na wybór niespodzianki z pewnością ma osobowość dziecka – ważne jest także, co Twoja latorośl lubi i czym się interesuje. Jeżeli nie masz pomysłu, postaw na prezent dla siedmiolatka o wartościowym charakterze.
Produkty rozwijające manualne zdolności
Kiedy wybierasz zabawkę dla siedmiolatka, upewnij się, że jest ona na miarę możliwości dziecka. Sprawdzą się puzzle, które są idealne na jesienno-zimowe wieczory. Możesz zdecydować się na trudniejsze wersje, złożone z większej ilości elementów i prezentujące taki temat, który ściśle będzie się wiązał z zainteresowaniami dziecka. Egzamin zdadzą wszelkie zestawy do rysowania – w tym wieku dziecko może spróbować malowania na kanwie przy użyciu farb olejowych. Zestawy artystyczne pomogą dziecku rozwijać swoje pasje. Dziewczynki mogą sięgać po brokatowe lub kryształowe mozaiki a chłopcy po zestaw małego majsterkowicza. Oba produkty dobrze rozwijają zdolności manualne, podobnie jak prace z drobnymi elementami, np. nawlekanie koralików czy robienie własnoręcznych bransoletek z plecionych sznurków. W zabawach wykorzystywane są różne surowce – maluch może sięgać po artykuły, w których dekoruje się obrazki kolorowym piaskiem albo maluje na szkle. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie bawełnianego worka do szkoły, który dziecko własnoręcznie może ozdobić według własnego pomysłu.
Edukacyjne prezenty dla siedmiolatka
Z pewnością ciekawym prezentem będą doświadczalne zestawy, dzięki którym maluch może poznać podstawy fizyki czy chemii. Interaktywny globus lub mapa pomogą mu utrwalić dobrze położenie kontynentów i krajów, a zestaw dotyczący ludzkiego ciała zrozumieć, z czego składa się cały organizm. Jeżeli Twój maluch zdradza zadatki na przyszłego archeologa, sprawdzi się zestaw z dinozaurem, w którym dziecko ma za zadanie wykopać czaszkę zwierzęcia, oczyścić pędzelkiem i umieścić na statywie muzealnym. Na rynku znajdziesz sporo zabawek zachęcających do odkrywania natury i poznawania świata.
Gry, które uczą relacji i współpracy
Dla rodzinnej integracji wybieraj gry „Kim jestem?”, które na zasadzie pytań i odpowiedzi doprowadzają uczestników do rozwiązania zagadki. Niezawodne są rodzinne planszówki jak „Monopol” czy „Eurobiznes”. Oprócz familijnych gier warto zwrócić uwagę na wersje słowne, jak kalambury czy strategiczne, które rozwijają także kreatywność. Pamięciowe gry będą sprzyjać rozwijaniu umiejętności kojarzenia faktów i zdarzeń, ale również spostrzegawczości. Logiczno-pamięciowe zestawy są przez dzieci lubiane, głównie ze względu na możliwość rozwiązywania zagadek, co maluchy uwielbiają. Poza tym sięgaj po przygodowe wersje, które dostarczą im wiele zabawy.
Pamiętaj także o gadżetach, które wspierają ruch – wrotki, rolki, deskorolki czy nawet piłki będą trafionym prezentem, podobnie jak rower dla siedmiolatka. Wszelki maty typu „twister” pozwolą na aktywność i super zabawę całej rodzinie. Odpowiednie są także maty do gry w klasy lub domowe komplety kręgli – maluchy mogą z nich korzystać zwłaszcza podczas brzydkiej pogody za oknem.