Choroba bliskiej osoby zawsze jest czymś zaskakującym, nieoczekiwanym, nowym i trudnym. Pojawiają się nieskończone pytania dotyczące jej powodów, procesu leczenia, zmian które wywołuje. Zaburzenia psychiczne szczególnie kryją w sobie wiele zagadek i tajemnic, które nurtują bliskich osoby chorej. Problemy psychiczne najczęściej wpływają na relacje i dynamikę całej rodziny. Wiele odpowiedzi na te pytania bliscy mogą znaleźć uczestnicząc w zajęciach psychoedukacyjnych dla rodzin.

Co to jest psychoedukacja?

Psychoedukacja jest metodą edukacyjną adresowaną do ludzi, którzy żyją z zaburzeniami psychicznymi stanu zdrowia. Polega ona na przekazaniu niezbędnej wiedzy na temat choroby, przyczyn jej powstawania, metod leczenia oraz psychoprofilaktyki zapobiegającej nawrotowi choroby. Psychoedukacja to postawa nastawiona na wzmocnienie pacjenta i uczynienie go współodpowiedzialnym za własne leczenie. Kładzie się przy tym większy nacisk na przymierze terapeutyczne, a nie tylko na stosowanie się do zaleceń lekarskich. Uczestniczyć w niej mogą nie tylko bezpośredni chorzy, ale każdy, kto chce pogłębić swoją wiedzę na temat wspierania osób z zaburzeniami psychicznymi. To osoby, które stanowią ich najbliższe otoczenie. Mogą to być rodziny, sąsiedzi, przyjaciele, koledzy z pracy, opiekunowie, wolontariusze.

Psychoedukacja dla rodzin osób zaburzonych psychicznie

Najczęściej spotykane problemy w opiece nad bliskim

To, z czym najczęściej zmagają się bliscy osób z zaburzeniami psychicznymi to brak akceptacji choroby, niska motywacja do zmiany, brak wiary we własne umiejętności i możliwości, niskie umiejętności społeczne, wycofanie się z życia społecznego, nieumiejętność znalezienia wspólnego języka z chorym. Nie wiedzą oni często w jaki sposób z nimi rozmawiać, aby nie wpłynąć negatywnie na aktualny stan zdrowia psychicznego. Brak wiedzy na temat choroby może okazać się kluczowym czynnikiem w niepowodzeniu leczenia bliskiego.

Jak działa psychoedukacja dla rodzin?

Grupa jest nastawiona na wspólny cel, pomimo iż każdy przychodzi z własnymi pytaniami. Te motywacje sprawiają, że działania psychoedukacji grupowej mogą być skuteczne już na wstępie. Warto również skorzystać z porady indywidualnej psychologa, gdy omawiany problem jest krępujący lub wymaga więcej czasu na omówienie. Bliscy potrzebują bardzo konkretnych informacji, przychodzą z gotowymi pytaniami, a cel, który chcą osiągnąć jest sprecyzowany. Warto również skonsultować się ze specjalistą, gdy nie wiadomo, co począć dalej w nowej sytuacji. Poznanie lub wspólne dotarcie do źródła choroby jest niezwykle ważnym etapem terapii, który prowadzi do stopniowego polepszenia zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj