Rwa udowa jest wynikiem stanu zapalnego, który rozwija się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Intensywny ból jest wówczas odczuwany nie tylko w dolnej części pleców, ale promieniuje do przedniej części uda, pośladków i łydki. Można go łagodzić, stosując doraźnie leki dostępne bez recepty.
Objawy rwy udowej
Rwa udowa jest następstwem zmian w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które wywołują stan zapalny. W wyniku ucisku na nerw ból odczuwamy nie tylko w plecach – promieniuje on także do uda, pośladków, a nawet do łydki. Jest na tyle uporczywy, że może utrudniać normalne funkcjonowanie. Narasta szczególnie przy poruszaniu się i ma charakter napadowy. Cierpiące na rwę udową osoby często porównują atak do rażenia prądem. Charakterystyczne jest też mrowienie i drętwienie kończyny.
Nieleczona rwa udowa może prowadzić do znacznego osłabienia kończyny, która jest odciążana w trakcie chodzenia, i przeciążenia drugiej, nadmiernie eksploatowanej. Osłabienie mięśni skutkuje deficytem, jeśli chodzi o wyprost kolana. W zaawansowanym stanie zapalnym może dojść do zaburzeń mikcji i defekacji. Właśnie dlatego objawów rwy udowej nie należy lekceważyć. W przypadku bólu o silnym natężeniu konieczna jest specjalistyczna konsultacja.
Jak łagodzić ból przy rwie udowej
Ból o natężeniu lekkim do umiarkowanego można skutecznie łagodzić lekami z grupy NLPZ, których substancja czynna, np. ketoprofen, wykazuje jednoczesne działanie przeciwzapalne. Leki te dostępne są bez recepty i można je nabyć w większości aptek. Przed zażyciem koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, zasadami bezpiecznego dawkowania oraz przeciwwskazaniami do stosowania leku. Ważne, aby nie łączyć ze sobą różnych leków, nawet jeśli należą do tej samej grupy, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie zwiększy to ich skuteczności, jeśli chodzi o redukcję bólu, ale zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Przy ataku rwy udowej wskazany jest też odpoczynek i odciążenie bolącej kończyny. Zmiany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa są często wynikiem długotrwałego przeciążenia, więc warto zadbać o właściwą rehabilitację. Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup pozwolą wzmocnić mięśnie i w ten sposób usprawnić aparat ruchu. Po ustąpieniu objawów warto wdrożyć do codziennych nawyków ruch, np. zaczynając od delikatnych spacerów.
W trakcie napadu sprawdzają się też maści oraz plastry przeciwbólowe i rozgrzewające, które redukują uciążliwe dolegliwości. Wszelkie ciepłe kompresy oraz kąpiele rozluźniają mięśnie i przyspieszają regenerację. W zaawansowanych stanach zapalnych konieczne mogą okazać się rehabilitacja i fizjoterapia prowadzone pod kontrolą specjalistów. Jako profilaktykę nawrotów rwy udowej, poza aktywnością fizyczną i wzmacnianiem mięśni, można traktować masaże.