Soczewki i okulary – które wybrać?

Osoby z wadami wzroku mają przed sobą trzy metody korekcji. Klasyczne okulary, soczewki kontaktowe oraz – co jest sporadycznym wyborem – operacja wzroku. Te dwie pierwsze możliwości mają swoje, nomen omen, plusy i minusy. Sięgają po nie osoby, oczekujące tych samych efektów, ale osiągniętych w trochę inny sposób. Obie metody są bezpieczne, stosowane przez miliony osób na całym świecie. Czy łatwo dokonać między nimi wyboru? I czy zawsze trzeba?

Części wspólne i różnice

W każdym przypadku, przed wyborem pomocy optycznej lub zmiany jednej metody na drugą, musimy udać się na wizytę do specjalisty. Wszystkie najpopularniejsze wady wzroku soczewki kontaktowe i okularowe korygują z równą łatwością. Dotyczy to zarówno rodzaju wady (dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia), jak i samego natężenia, czyli mocy optycznej, jaka będzie potrzebna do zapewnienia poprawnego widzenia. Co ważne, nie można samemu diagnozować swojej wady. Dotyczy to zakupu okularów w sieciówce i ustalania metodą prób i błędów czy dobrze korygują wzrok – pomoce optyczne powinny być dobierane indywidualnie pod konkretną wadę. Warto również wiedzieć, że moc korekcyjna okularów nie zawsze będzie tożsama z soczewkami – dotyczy to wad powyżej 3,25 dioptrii. Parametry, jakie mają szkła okularowe na astygmatyzm a soczewki też mogą się różnić przez wartość tak zwane osi.

Jeżeli jednak diagnozę wzroku oddaliśmy w ręce specjalisty, to nią się należy korygować. Może się co prawda zdarzyć, że odradzi on soczewki kontaktowe albo nawet je wykluczy. Powodem może być np. alergia czy choroba oka. Jeśli jednak mamy obie opcje do wyboru, to na którą się zdecydować?

Wady i zalety

Okulary to najpowszechniejszy sposób na korygowanie wzroku. Sprawdzony, znany od pokoleń, wypróbowany. Nie tylko korygują wzrok, ale także mogą nadawać osobie je noszącej określonego stylu. Osoby śledzące modowe trendy okulary również uwzględniają w swoich outfitach. Można je dopasowywać do kształtu twarzy, karnacji, koloru włosów, grubości brwi, koloru oczu oraz oczywiście stylu życia. Mogą nadać powagi lub odjąć kilka lat, stać się mocnym wyróżnikiem lub być tylko delikatnym akcentem. Mają naprawdę wiele możliwości w tym względzie. Jakie mają wady? Na szkłach okularowych, nawet z powłokami, często osadzają się zabrudzenia i są one mocno widoczne, a także przeszkadzają w patrzeniu – co oczywiście usuwamy, regularnie je czyszcząc. W czasie ćwiczeń fizycznych, aktywności czy nawet gwałtownego ruchu mogą zsuwać się z głowy, a przy części sportu nie można ich nosić. Niestety, są wrażliwe na różnice temperatur, od jesieni do wiosny lubią zachodzić skroploną parą wodną, a ich używanie w deszczu czy śnieżycy jest mocno utrudnione. Tych wad pozbawione są soczewki kontaktowe, które są noszone na oku, więc nie wypadają ani nie krępują ruchów. Bardzo ułatwiają też ochronę przed promieniowaniem UV. Na sezon letni są polecane okulary przeciwsłoneczne, które zresztą dobrze mieć pod ręką również w innych porach roku. Nosząc szkła kontaktowe, możemy bez problemu używać okularów przeciwsłonecznych, natomiast przy klasycznych okularach problemem będzie już cena szkieł korekcyjnych z filtrami oraz konieczność noszenia dwóch par okularów. Oczywiście szkła kontaktowe mają także niedogodności – aby je założyć czy zdjąć, trzeba dosłownie dotknąć palcem oka, a to już nie dla każdego jest komfortowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj