Amerykańska Akademia Pediatryczna jako najbezpieczniejszą „pościel” wskazuje śpiworki niemowlęce. Uznaje się je za bezpieczniejsze niż tradycyjne kołderki i kocyki, którymi dziecko może przypadkiem nakryć sobie twarz. Jako zalety śpiworków niemowlęcych wymienia się też zmniejszenie ryzyka śmierci łóżeczkowej, zapewnienie komfortu cieplnego, a także optymalnej swobody ruchów. Aby jednak śpiworek był bezpieczny, musi być odpowiednio dobrany. Na co zwrócić uwagę, kupując go?

Śpiworki niemowlęce – alternatywa dla kocyka i kołderki

Śpiworki cieszą się popularnością od kilku lat. Wielu rodziców decyduje się na nie już na etapie kompletowania wyprawki niemowlęcej. Zastępują one tradycyjny kocyk czy kołderkę. Śpiworki są od nich bezpieczniejsze i wygodniejsze zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Maluchowi zapewniają odpowiedni komfort cieplny, a dorosłym komfortowe zmienianie pieluszki dziecku bez konieczności wyjmowania go ze śpiworka. Dostępne w wielu wzorach i kolorach sprawdzają się od pierwszych chwil życia.

Jak dobrać odpowiedni śpiworek?

Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest rozmiar śpiworka. Powinien on być dopasowany do wzrostu malucha. W przypadku mniejszych dzieci idealnie sprawdzają się śpiworki od Jukki.pl w rozmiarze 45×75 cm, starszaki mogą sięgnąć po modele 55×95 cm również dostępne w polskim sklepie z akcesoriami dla niemowląt. Odpowiednie dopasowanie wymiarów śpiworka sprawia, że nie będzie on uciskał, a także krępował ruchów. Wystrzegać należy się za dużych śpiworków, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla dziecka.

Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego śpiworka, należy przyjrzeć się rozmiarowi jak również materiałowi, z których są wykonane. Do najpopularniejszych należą te bawełniane. Są one przyjazne wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze dziecka. Bawełna jest również materiałem o właściwościach termoregulacyjnych, oddychających, antyalergicznych. Rodzice docenią natomiast, że bawełniane śpiworki niemowlęce Jukki są wytrzymałe i solidne. Mogą one być często prane i czyszczone, a zabiegi te nie będą powodować blaknięcia, przesuwania się szwów czy innych szkód. Równie wytrzymałe i piękne są śpiworki muślinowe. W Jukki.pl, podobnie jak te bawełniane, certyfikowane są one znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX®, który gwarantuje, że tkaniny są pozbawione szkodliwych substancji i toksyn.

2023-02-28 14_22_13-Muślinowy śpiworek do spania 45 x 75 cm - In Garden pink - Sklep JUKKI.png

Czy warto pod uwagę brać wskaźnik TOG?

Przeglądając śpiworki niemowlęce, szybko można się zorientować, że każdy z nich oznaczony jest wskaźnikiem TOG. Mówi on o stopniu izolacji termicznej – inaczej o tym, w jakim stopniu śpiworek utrzymuje komfort cieplny. Wartość TOG w przypadku tych produktów dziecięcych waha się między 0,5 a 4,0. Jego wysokość powinna być dopasowana do pory roku, a także wysokości temperatury powietrza panującej zwyczajowo w pokoju dziecka oraz tego, w co ubiera się malucha do spania. Najcieplejsze śpiworki niemowlęce to te o wskaźniku TOG powyżej 3,5.

Mówi się, że ideały nie istnieją – nie jest tak jednak w przypadku śpiworków. Ten perfekcyjny zapewnia bezpieczeństwo, chroni przed wychłodzeniem/przegrzaniem dziecka, utrzymuje stałą temperaturę podczas spania, eliminuje rozkopywanie się i odkopywanie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj