Właściwości dermatoskopu ręcznego
Dermatologist examining skin of patient with dermatoscope in clinic

Dermatoskopia to dziedzina dermatologii i kosmetologii, która skupia się wokół obserwacji zmian skórnych oraz ewolucji znamion. Dermatoskop ręczny służy przede wszystkim diagnostyce przy pomocy światła. Funkcjonalność tego niewielkiego urządzenia pozwala na nieinwazyjne obserwowanie zmian skórnych. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Dowiedz się, zanim zażyjesz słonecznych kąpieli.

Czym jest badanie dermatoskopowe?

Badanie dermatoskopowe wykorzystuje światło i immersję. Pozwala ono na ocenę wzorców, struktury oraz intensywności barwnika w zmianach skórnych. Co więcej, badanie może dotyczyć różnych głębokości skóry – począwszy od naskórka, po warstwę brodawkowatą skóry właściwej. W powiększeniu możliwa jest zarówno analiza pigmentacji, jak i samej struktury znamienia – kształtu, brzegów i innych parametrów, mogących świadczyć o jej złośliwym charakterze. Przed ekspozycją na słońce w okresie letnim, warto dowiedzieć się, czy znamiona mogą rzeczywiście być eksponowane na słońce. W tej kwestii zawsze zaleca się ostrożność, chyba że stosowane są filtry blokujące dostęp promieni UV.

Dermatoskop ręczny jako niezbędnik każdej kosmetyczki

Dermatoskopowe badanie znamion to nie tylko profesjonalna ocena zmian skórnych. Ta niezwykle prosta metoda może z powodzeniem wspomagać ocenę wzrokową zmian skórnych przed różnego rodzaju zabiegami kosmetycznymi i kosmetologicznymi, dzięki czemu możemy mieć pewność, że zastosowane działania nie podrażniają dodatkowo zmian skórnych oraz nie wpłyną negatywnie na ich strukturę.

Dermatoskopia – co kryje się pod tym pojęciem?

Dermatoskopia stanowi formę badania i monitorowania znamion skórnych, które potocznie nazywamy pieprzykami. Umożliwia ona oglądanie w powiększeniu zmian szczególnie niepokojących w kontekście planowanego zabiegu kosmetycznego. Dermatoskop ręczny wykorzystuje światło i immersję – dzięki czemu badanie jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Pozwala ono na wczesne wykrywanie czerniaków w oparciu o kilka zasadniczych parametrów.

Dermatoskop ręczny

Naczyniaki, rogowacenie łojotokowe czy choroby pasożytnicze mogą zostać szybko rozpoznane dzięki zastosowaniu prostego i nieinwazyjnego urządzenia bez konieczności długiego oczekiwania na wyniki badania ambulatoryjnego. W okresie wiosenno-letnim, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na ekspozycję słoneczną, warto zwrócić uwagę na strukturę znamion, by następnie wdrożyć odpowiednie środki zabezpieczające, jak filtry, odzież, parasole czy odsłony. Dermatoskopia pozwala dowiedzieć się, jak groźne są zmiany na skórze naszej oraz naszych bliskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj