Zasady zdrowego i umiarkowanego korzystania z urządzeń elektronicznych

W dzisiejszym świecie urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety, laptopy czy telewizory, to nieodłączna część naszej codzienności. Wielu z nas używa ich w celach zawodowych. Stanowią one jednak również bardzo popularny sposób na “spędzanie” wolnego czasu. Choć wszystko jest dla ludzi, warto zachować umiar, który jest w tym przypadku kluczem do zdrowego, zbalansowanego życia.

W poniższym artykule opowiemy o powodach, dla których należy mieć pod kontrolą czas korzystania z urządzeń elektronicznych. Damy Ci także praktyczne wskazówki, dotyczące tego, jak w zdrowy i umiarkowany sposób korzystać z urządzeń elektronicznych.

Dlaczego należy kontrolować czas korzystania z urządzeń elektronicznych?

Urządzenia elektroniczne posiadają wiele zalet. Umożliwiają m.in. komunikację na odległość, zdalną pracę czy oglądanie ulubionych filmów bez konieczności chodzenia do kina. Dzięki nowym mediom mamy stały kontakt z naszymi najbliższymi (nawet jeśli mieszkają oni daleko od nas). Co więcej, posiadamy stały dostęp do krajowych i zagranicznych wiadomości, prognoz pogody, warunków drogowych i wielu wielu innych. Wszystko znajduje się tuż obok, na wyciągnięcie naszych rąk. Czy korzystanie z urządzeń elektronicznych na pewno jest jednak całkowicie bezpieczne?

Korzystanie z urządzeń elektronicznych samo w sobie nie jest czymś złym czy niebezpiecznym. Groźne, m.in. dla naszego zdrowia, staje się jednak zbyt długie i zbyt częste używanie elektroniki. Długotrwałe, nadmierne korzystanie ze smartfonów, laptopów i tym podobnych urządzeń może powodować m.in.: wady postawy (w kontekście laptopów i komputerów stacjonarnych), pogłębiające się wady wzroku, nadwagę (wiąże się ona z brakiem odpowiedniej ilości aktywności fizycznej), uzależnienia od internetu. Te ostatnie mogą wywoływać ciągłe rozdrażnienie, bóle głowy czy stan niepokoju. Objawy te wynikają z tzw. zespołu odstawienia, który w tym przypadku pojawiać się będzie w momencie, gdy osoba uzależniona przestanie korzystać z urządzeń elektronicznych.

Wśród potencjalnych zagrożeń znajdą się także niebezpieczeństwa, związane z korzystaniem z urządzeń elektronicznych w przestrzeniach publicznych – m.in. na ulicy, a w przypadku najmłodszych – zagrożenia, wynikające z ogólnej dostępności treści, w tym treści, nieodpowiednich dla dzieci. Warto zadbać zatem o zdrowe podejście i kontrolować czas, spędzany przed różnymi ekranami.

Jak w zdrowy i umiarkowany sposób korzystać z urządzeń elektronicznych?

Choć umiarkowane korzystanie z urządzeń elektronicznych może wydawać Ci się w dzisiejszych czas czymś niemożliwym, istnieje kilka sposób na to, aby wprowadzić do swojej codzienności balans. Oto i one:

Zweryfikuj to, jak długo korzystasz z urządzeń elektronicznych

W pierwszej kolejności sprawdź to, ile czasu poświęcasz na korzystanie z urządzeń elektronicznych. Ważny jest czas wolny – nie bierz pod uwagę swoich obowiązków służbowych. Być może okaże się, że wcale nie musisz ograniczać korzystania z elektroniki, a jedynie zwracać uwagę na to, aby utrzymać obecny stan rzeczy.

Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych przed pójściem spać

Zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Liczy się nie tylko odpowiednia ilość snu, lecz także jego jakość, na którą w dużej mierze wpływają stwarzane przez nas warunki. Aby zapewnić sobie zdrowy i jakościowy sen, zrezygnuj z korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych przed pójściem spać. Zaleca się, aby odłożyć elektronikę minimum godzinę przed położeniem się do łózka. Efekt? Twój organizm będzie wyciszony i w pełni gotowy do snu, dzięki czemu nie będziesz mieć problemów z zaśnięciem, a sen zyska lepszą jakość.

Istotne jest także to, aby nie trzymać tuż obok poduszki telefonów i innych podobnych urządzeń. Mogą one Cię rozpraszać, budzić w nocy, a tym samym zakłócać Twój sen. Jeśli nasze argumenty Cię nie przekonują, na noc wyłącz chociaż dźwięki w telefonie. Dzięki temu żadne powiadomienie nie wyrwie Cię ze snu.

Ustal jasne zasady

Ciężko trzymać się planu, jeśli w rzeczywistości takowy nie istnieje. Jeżeli chcesz wprowadzić do swojego życia zdrowe zasady korzystania z urządzeń elektronicznych, jasno i wyraźnie ustal swoje cele. Zaleca się, aby korzystaniu z elektroniki poświęcać maksymalnie dwie godzinny dziennie (poza czasem, spędzanym w pracy). Jeżeli wydaje Ci się to zbyt dużą restrykcją, zacznij np. od 3 godzin dziennie i stopniowo zmniejszaj ten czas, aż dojdziesz do zalecanej normy.

Wyłącz powiadomienia push

Częstą przyczyną sięgania po urządzenia elektroniczne, głównie po smartfony, są przychodzące powiadomienia. Zweryfikuj to, które z nich rzeczywiście są dla Ciebie ważne, a które jedynie rozpraszają Twoją uwagę i odrywają Cię od wykonywanych w realnym świecie czynności. Zablokuj niechciane powiadomienia i ciesz się czasem, spędzanym poza wirtualną rzeczywistością.

Nie zabieraj wszędzie telefonu

Popularnym nawykiem jest ciągłe noszenie ze sobą telefonu. Oczywiście w niektórych przypadkach jest to uzasadnione. Warto zabrać ze sobą telefon np. wychodząc z domu. Wówczas może on przydać się w różnych sytuacjach, takich jak wezwanie taksówki czy uprzedzenie domowników o planowanej godzinie powrotu. Są jednak przypadki, w których zabieranie ze sobą telefonu jest zupełnie niepotrzebne. Przykładowo, w czym pomaga telefon podczas jedzenia obiadu lub picia kawy z przyjaciółką? Często jest to po prostu zwykły rozpraszacz. Zadbaj więc o to, aby zabierać ze sobą telefon tylko w tych sytuacjach, w których jest on rzeczywiście niezbędny.

Kontroluj!

Aby rozsądnie korzystać z urządzeń elektronicznych, konieczne jest kontrolowanie tego, ile czasu rzeczywiście im poświęcamy. W tym celu zainstalować możesz specjalną aplikację, która będzie mierzyła czas korzystania z telefonu lub komputera. Istnieją także specjalne nakładki na gniazdka elektryczne, które po ustalonym czasie odcinają dopływ prądu. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku telewizorów, komputerów stacjonarnych oraz w sytuacji, gdy Twoje działania, wykonywane np. na telefonie, opierają się o korzystanie z Wi-Fi – brak dostępu do Internetu będzie oznaczał koniec korzystania ze smartfona czy laptopa.

Zaloguj się do życia!

Skrócenie czasu, przeznaczonego na korzystanie z urządzeń elektronicznych wydaje Ci się sporym ograniczeniem? Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości oznacza to zalogowanie się do prawdziwego życia. Przekonasz się na własnej skórze, że świat oferuje o wiele więcej, niż ekrany urządzeń elektronicznych. Z pewnością bardziej docenisz czas, spędzany z rodziną i przyjaciółmi. W końcu znajdziesz chwilę na to, aby wyjść na spacer, pójść po biegać czy wybrać się do muzeum. Kontroluj korzystanie z urządzeń elektronicznych i zacznij świadome, zdrowe i zbalansowane życie!

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj