Marzy Ci się bransoletka jedyna na świecie? Chcesz zaskoczyć bliską osobę oryginalnym prezentem? To wspaniale, bo tworzenie biżuterii DIY to idealny sposób na podkreślenie swojego stylu, podarowanie komuś siebie, jak i dobra zabawa! Sprawdź, od czego zacząć swoją przygodę z własnoręcznymi dodatkami biżuteryjnymi, jakich materiałów i narzędzi potrzebujesz oraz gdzie znajdziesz inspiracje do swoich projektów naszyjników czy kolczyków.

Korzyści z własnoręcznego tworzenia biżuterii

Dlaczego warto tworzyć biżuterię DIY? Takie prace ręczne wpływają na rozwój kreatywności i poprawę koncentracji. Podczas wykonywania dodatków biżuteryjnych musisz skupić się na nawlekaniu koralików według wzoru, zaginania drucików, tym samym trenując swoją umiejętność koncentrowania się na jednym zadaniu.

Biżuteria DIY to również odpowiedź na Twoje kłopoty ze znalezieniem pomysłu na prezent. Podaruj bliskiej osobie własnoręcznie przygotowany naszyjnik, pierścionek, a będziecie cieszyć się obydwoje. Bo i osoba, którą obdarujesz, otrzyma od Ciebie coś cennego (Twój czas i zaangażowanie), i Ty dostaniesz w zamian jej uśmiech oraz satysfakcję.

Jednak własnoręczne tworzenie biżuterii to przede wszystkim dobra zabawa, sposób na chwilę tylko dla siebie, niezależnie od tego, dla kogo będą przygotowywane dodatki.

Co więcej – dołączając do grup hobbystycznych w mediach społecznościowych, możesz poznać ciekawych ludzi, którzy jak Ty tworzą biżuterię i chętnie dzielą się z innymi poradami i pomysłami.

Jak zacząć projektować biżuterię DIY?

Znajdź pomysł. Chcesz przygotować elegancki pierścionek na gumce z drobnych koralików z kamieni naturalnych czy wolisz bogatą w kolory, wzorzystą bransoletkę beadingową? Wypatrujesz propozycji minimalistycznych naszyjników czy pełne przepychu kolczyki to Twoje marzenie? Niezależnie od tego, jaki rodzaj biżuterii i styl jest Ci bliższy sercu, zajrzyj na blog Korallo, na którym znajdziesz wiele wskazówek, jak tworzyć dodatki biżuteryjne, wyjątkowych inspiracji i ciekawostek o kamieniach naturalnych: https://www.korallo.pl/blog/.

Kiedy już zdecydujesz, co chcesz wykonać, pora na dobór koralików do biżuterii i techniki DIY, zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia i przystąpienie do pracy.

DIY w biżuterii – zabawa dla każdego!

Co potrzebujesz do tworzenia domowej biżuterii?

Koraliki do biżuterii

Zastanawiasz się, jakie koraliki do biżuterii wybrać? Szklane czy z kamieni naturalnych? Okrągłe czy o niestandardowym kształcie? Jaki powinny mieć rozmiar i które kompozycje barw będą najlepsze?

Osobom, które zaczynają tworzyć biżuterię własnoręcznie, poleca się koraliki plastikowe, akrylowe i drewniane. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wybrał/a szklane lub z kamieni naturalnych. Ich dobór zależy nie tylko od Twojej wprawy w dłoniach, ale i od rodzaju dodatku biżuteryjnego, który chcesz wykonać.

Jeśli zdecydujesz się na beadingowy naszyjnik, konieczne będą koraliki drobne (np. TOHO, Miyuki czy Matsuno), szklane. Z kolei do bransoletki w stylu boho, o ekologicznym charakterze przydadzą Ci się koraliki drewniane.

Półfabrykaty do biżuterii

Złote, srebrne, ze stali szlachetnej, a nawet w odcieniach różu, błękitu, zieleni i czerwieni – półfabrykaty to kolejny niezbędny element biżuterii, który dostępny jest w wielu wersjach. Wybierając je, kieruj się efektem, jaki chcesz osiągnąć, stylem, który dominuje w Twojej garderobie, jak i własnym upodobaniem czy możliwościami (bierz pod uwagę swoje reakcje alergiczne na poszczególne tworzywa).

Narzędzia i akcesoria do biżuterii

Uniwersalnym narzędziem do hobbystycznego, okazjonalnego tworzenia biżuterii są zaokrąglone szczypce z elementem tnącym. Dzięki nim zrobisz kółeczka, jak i przytniesz za długie druciki.

Do wykonywania dodatków DIY nieraz przydadzą Ci się także nożyczki, klej i igła.

Techniki robienia biżuterii DIY

Nawlekanie

To najprostsza technika tworzenia biżuterii. To nic innego jak nawlekanie koralików na żyłkę jubilerską, sznurek czy drucik.

Beading

Beading, czyli inaczej koralikowanie, to już wyższy poziom zaawansowania. Tutaj potrzebna jest precyzja i cierpliwość. Tą techniką wykonasz elegancką biżuterię, o wyjątkowym charakterze, z uwzględnieniem drobnych detali we wzorze.

Wire wrapping

Lubisz, kiedy w Twojej biżuterii dominują metalowe elementy? Wire wrapping to technika dobra dla Ciebie. Polega ona na owijaniu drutu wokół różnych elementów, np. innego drutu, kamieni lub koralików.

Sutasz

Sutasz lub haft sutaszowy bazuje na zszywaniu ze sobą specjalnych sznurków i oplatywania nimi koralików i kaboszonów. Również ta technika jest trudniejsza i wymaga dokładności oraz skupienia. Jednak efekty, które można dzięki niej osiągnąć – niezastąpione!

Filcowanie

Technika ta jest stosunkowo łatwa i wyróżnia dwa sposoby pracy: na mokro i na sucho. Przy jej pomocy stworzysz wielokolorowe płaskie formy (np. liście, figury geometryczne), jak i przestrzenne (np. kulki, kwiaty).

Gdzie szukać pomysłów na dodatki biżuteryjne?

Internet to skarbnica pomysłów. Znajdziesz w nim inspiracje na każdy rodzaj biżuterii, wykonany dowolną techniką i o odmiennym stylu. Szukaj ich na forach i grupach tematycznych, na blogach (np. wspomnianym wcześniej Korallo) czy nawet na stronach producentów dodatków biżuteryjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj