Wiele osób zastanawia się, na czym konkretnie polega diagnostyka takiego problemu zdrowotnego jak nietrzymanie moczu. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najważniejszymi szczegółami.

Wywiad lekarski

W diagnostyce nietrzymania moczu bardzo duże znaczenie ma wywiad lekarski, czyli zgromadzenie przez lekarza specjalistę wszelkich niezbędnych informacji na temat problemów pacjenta, które objawiają się nietrzymaniem moczu. Lekarz zadaje pytania związane z codziennym funkcjonowaniem danej osoby, a także pojawiającymi się objawami. Dzięki temu może postawić diagnozę oraz określić przyczyny pojawiających się problemów zdrowotnych.

Badanie objętości moczu

Diagnostyka nietrzymania moczu obejmuje również badanie objętości moczu, który pozostał w pęcherzu po mikcji, czyli wypróżnieniu. Badanie polega na oddaniu moczu przez pacjenta, a następnie sprawdzeniu, ile moczu pozostało w pęcherzu. Jest to możliwe do zrealizowania zarówno z wykorzystaniem cewnika, jak i badania ultrasonograficznego. Jeśli po mikcji w pęcherzu pozostała duża ilość moczu, to mogą pojawiać się problemy związane z drożnością dróg moczowych.

USG miednicy

Kolejnym badaniem, które może być pomocne podczas diagnozowania nietrzymania moczu, bez wątpienia jest USG miednicy. Dzięki niemu lekarz specjalista będzie miał możliwość dokonania efektywnej oceny dróg moczowych oraz całego pęcherza. Oprócz tego lekarz podczas badania sprawdzi również stan narządów płciowych, który może w bezpośredni sposób łączyć się z istniejącymi problemami z nietrzymaniem moczu. Dotyczy to w szczególności kobiet po porodach.

Badanie urodynamiczne

Lekarz może zlecić pacjentowi również badanie urodynamiczne, które może być pomocne w ocenie takich problemów zdrowotnych, jak nietrzymanie moczu. Badanie związane jest z mierzeniem ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego, które realizowane jest zarówno w momencie spoczynku, jak i napełniania się. Podczas badania pęcherz moczowy wypełniany jest z wykorzystaniem cewnika i jednocześnie mierzone jest ciśnienie. Dzięki temu możliwa jest ocena zwieracza pęcherza.

Cystografia

Podczas stawiania diagnozy związanej z nietrzymaniem moczu lekarz może zdecydować się również na wykonanie takich badań jak cystografia, a także cystoskopia. Cystografia polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich pęcherza po podaniu pacjentowi kontrastu. Natomiast cystoskopia polega na ocenie pęcherza moczowego z wykorzystaniem takiego narzędzia jak cystoskop. Oba badania charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności.

Jak sobie radzić?

Z całą pewnością można stwierdzić, że nietrzymanie moczu to spory problem podczas codziennego funkcjonowania. Dlatego istotne są sposoby raczenia sobie z nim. Wśród polecanych metod można wymienić w szczególności stosowanie specjalnych wkładek chłonnych oraz bielizny chłonnej. Dzięki nim można uniknąć przykrych konsekwencji nietrzymania moczu oraz cieszyć się pełnią aktywności. Więcej informacji na temat wysokiej jakości wkładek chłonnych i bielizny można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: poznajelly.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj