Strona główna Styl życia Ile kosztuje rozwód?

Ile kosztuje rozwód?

Podjąłeś decyzję o rozwodzie i chcesz jak najszybciej zająć się niezbędnymi formalnościami? A może otrzymałeś pozew o rozwód i nie wiesz, na jakie koszty powinieneś się przygotować? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, ile kosztuje rozwód – i nie tylko!

Koszty rozwodu w 2022 roku

 

Na samym początku należy wyjaśnić, że koszty rozwodu są zmienne. Ogromne znaczenie odgrywają tutaj koszty urzędowe, które często zmieniają się wraz z nadejściem kolejnego roku. Jakie wobec tego są podstawowe koszty rozwodu w 2022 roku? Składa się na nie kilka elementów.

Opłata od złożenia pozwu rozwodowego to nie wszystko

 

Osoba, która składa pozew o rozwód, musi uiścić specjalną opłatę do złożenia pozwu. Obecnie wynosi ona 600 zł. Opłatę tę należy uiścić w odpowiednim sądzie, w którym składany jest pozew. Opłata ta jest stała i niezmienna.

 

Jeśli w trakcie postępowania sąd ma rozpatrywać kwestię podziału majątku, do kwoty tej należy doliczyć koszt 300 lub 1000 zł. Wysokość tej kwoty jest zależna od tego, czy strony zgadzają się co do podziału majątku, czy też sąd będzie miał odgórnie ustalić, w jaki sposób majątek ten będzie podzielony. Istotny jest tutaj tzw. projekt sposobu podziału majątku oraz to, czy jest on zgodny, czy też nie. Jeśli jest zgodny, opłata wyniesie 300 zł. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z kosztem 1000 zł.

 

W sytuacji, gdy stronę ma reprezentować adwokat, należy także uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa. Wynosi ona 17 zł i opłacić ją należy w odpowiednim Urzędzie Miasta.

 

Wśród kosztów dodatkowych mogą pojawić się koszty związane z przeprowadzeniem dowodów – mogą to być na przykład opinie biegłych, które są dodatkowo płatne.

Zwolnienie od kosztów sądowych

 

Strona, która składa pozew o rozwód, może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych. Zwolnienie to może być częściowe lub całościowe – wszystko zależy od uzasadnienia. Aby ubiegać się o takie zwolnienie, należy załączyć do pozwu zaświadczenie o stanie majątkowym. Uwaga, nawet w przypadku przyznania takiego zwolnienia, w razie przegrania sprawy należy liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów pełnomocnika strony przeciwnej.

Kto ponosi koszty procesu?

 

Koszty procesu ponoszone są przez stronę przegraną. Co to oznacza w przypadku sprawy rozwodowej? Najczęściej wygląda to w ten sposób, że jeśli jeden z małżonków zostanie uznany w całości za winnego zakończenia małżeństwa, będzie on zobowiązany do pokrycia kosztów procesu. Co istotne, nawet jeśli małżonek niewinny składał pozew o rozwód i pokrywał wszystkie koszty sądowe, małżonek winny będzie zobowiązany do pokrycia tych kosztów w całości. Jeśli natomiast doszło do rozwodu bez orzekania o winie, koszty zostaną podzielone po równo pomiędzy małżonków.

Ile kosztuje adwokat przy rozwodzie?

 

Na ostateczny koszt obsługi prawnej podczas sprawy rozwodowej składa się wiele czynników. Jednym z nich jest wielkość miasta, w którym prowadzona jest sprawa. Teoretycznie adwokat w Poznaniu będzie nieco droższy niż na przykład adwokat w Grudziądzu. Znaczenie może mieć także doświadczenie kancelarii w prowadzeniu tego  rodzaju spraw.

 

Jednym z podstawowych kosztów jest ten związany z przygotowaniem pozwu. Warto zdecydować się na przygotowanie profesjonalnego pozwu z pomocą adwokata. Koszt to kilkaset złotych, a z pewnością pozwoli to uniknąć wiele stresu w czasie dopełniania formalności.

 

W przypadku prostych spraw koszty adwokata przy rozwodzie wynoszą około 2500-3000 zł. Jeśli sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga na przykład większej liczby rozpraw, rozstrzygania o winie lub o relacjach z dziećmi, wówczas koszty będą wyższe. W takiej sytuacji jednak warto w szczególności rozważyć skorzystanie z pomocy dobrego adwokata w Poznaniu lub innym mieście. Szczególnie skomplikowane są sprawy z orzekaniem o winie – tutaj koszty z pewnością będą wyższe.

 

Zastanawiasz się, od czego zacząć zakładanie sprawy rozwodowej? Sprawdź ten artykuł: http://www.kobieta.net.pl/jak-zlozyc-pozew-o-rozwod/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here