Dania kuchni wegetariańskiej są obłędnie zdrowe, ale też obłędnie smaczne. W sumie przejście na taki styl odżywiania jest wręcz wskazane ze względów zdrowotnych, ale też empatii wobec zwierząt. Oczywiście można też ograniczyć spożywanie mięsa. Na pewno do diety warto wprowadzić więcej grzybów. Dzisiaj przedstawimy Wam pomysł na obłędne placki borowikowe.

Borowiki suszone – poznaj zalety grzybów

Borowik jest uznawany za króla lasu, co w pełni zrozumiałe, wszak ten grzyb prezentuje się naprawdę dobrze. Pamiętajcie jednak, że zbieranie grzybów nie jest takie łatwe i jeżeli nie macie o tym pojęcia, to lepiej sobie darować, gdyż naprawdę łatwo się pomylić. Zdecydowanie lepiej zakupić borowika suszonego z dobrego sklepu. Ale skupmy się jeszcze na zaletach tych grzybów. Otóż są one bogate w witaminę D2. Zawierają duże ilości witaminy C. Dzięki temu borowik bardzo dobrze działa na kości, ale i wzmacnia odporność. Dodatkowo ma też w sobie substancje antyoksydacyjne, dzięki temu opóźnia procesy starzenia, a przy tym ma działanie antynowotworowe. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć, że w jego składzie można znaleźć witaminę B12, a także E. Zatem powodów, dla których warto, a nawet trzeba jeść borowiki jest naprawdę sporo. Czas więc przejść do fajnego przepisu.

Krok 1: borowik suszony do podstawa

Bazą naszych placków będzie borowik suszony. Pamiętajcie, aby wcześnie grzyby namoczyć. Otóż potrzebujemy około 20 dag borowików suszonych, które zalewamy wodą i moczymy przez 12 godzin. Następnie wodę wylewamy, zalewamy borowiki zimną wodą i gotujemy. Wodę należy lekko osolić i dodać do niej ząbek czosnku, kilka liści laurowych i kilka ziaren niemielonego pieprzu. Całość gotujemy przez około 2 godziny. Po tym etapie wylewamy wodę i wyciągamy grzyby. Czekamy aż nieco wystygną, a w międzyczasie możemy przejść do kolejnego etapu i…

Krok 2: smażymy grzyby

Ugotowane przez nas borowiki suszone zapewne są już miękkie, ale warto dodatkowo nieco przesmażyć je na patelni. Dzięki temu wydobędziemy z nich jeszcze więcej smaku. Zatem na patelni roztapiamy 2 łyżki masła, ewentualnie tłuszczu kokosowego. Na patelnię dodajemy 2 pokrojone w małe piórka cebule i całość smażymy. Gdy cebula będzie już miękka, dodajemy grzyby i pod przykryciem dusimy przez 10 minut. Następnie zwiększamy ogień i podsmażamy całość. Pamiętajcie przy tym, aby grzybów przypadkiem nie spalić. Gdy grzyby są już miękkie, podobnie jak cebula, to całą zawartość patelni przekładamy do miski. Czekamy aż ostygnie i możemy przejść do kolejnego etapu.

Krok 3: ciekawy patent

Gdy grzyby wraz z cebulką i odrobiną tłuszczu znajdują się już w misce może jest zblendować na bardzo gładką masę. Jeżeli zależy wam by z mniejszej ilości grzybów uzyskać więcej placków to do masy możecie dodać jeszcze kilka ziemniaków ugotowanych i masę razem zblendować. Teraz czas przejść do patentu, który uczyni placki bardziej puszystymi. Otóż do zblendowanej masy dodajemy dwa żółtka i całość mieszamy. W międzyczasie dwa białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Gdy jest już gotowa, dodajemy ją do masy grzybowej. Teraz bardzo delikatnie całość mieszamy ręką i następnie formujemy placuszki. Teraz każdy z nich obtaczamy bardzo delikatnie, acz dokładnie, w bułce tartej, ale możecie też użyć zmielonych płatków owsianych. Gdy placuszki są gotowe powinny jeszcze na godzinę trafić do lodówki. A po tym czasie możecie już je wyciągnąć i zacząć smażyć na oleju, oliwie z oliwek czy maśle, ale dobrze sprawdzi się też tłuszcz kokosowy. Przy czym pamiętajcie, że placki należy tylko podsmażyć, czyli smażymy je do czasu, aż bułka tarta czy też płatki owsiane będą zarumienione. I już placuszki gotowe są do podania. Gwarantujemy, że są bardzo smaczne, a przy tym sycące, no i rzecz jasna niezwykle zdrowe. Można podawać je z ziemniakami, ale też ryżem czy nawet pure. Możliwości jest wiele. Takie danie można podać na obiad i rzeczywiście zasmakuje wszystkim. Smak jest bardzo wyrazisty i wręcz zachwycający. Oczywiście zamiast borowików możecie użyć też innych grzybów. Jeżeli szukacie taniego zamiennika to sprawdzą się też boczniaki, które również dobrze smakują i są także bardzo zdrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj