Każdy, kto rozpoczyna ćwiczenia staje przed wyborem miejsca do trenowania. Mamy tak naprawdę dwie opcje trenować w domu bądź na siłowni. Możemy również połączyć te dwie opcje. Siłownia to przede wszystkim profesjonalny sprzęt, na który większość nie mogłaby sobie pozwolić. Trenowanie na siłowni oznacza również konieczność wyjścia z domu o określonych porach. Otoczenie wszystkich ludzi ćwiczących daje dużo lepszą motywację do trenowania. Trening w domu ma wiele rozpraszaczy i ciężko będzie znam znaleźć porę, w której nikt nam nie będzie przeszkadzał, jednak dobra organizacja dnia może nam pozwolić na znalezienie czasu na trening w domu. W szczególności nowe osoby, osoby starsze boją się siłowni. Mają one zły obraz siłowni, który zaprogramowali sobie jeszcze wiele lat wcześniej, gdzie siłownie bardzo różniły się od obecnych, oraz również od tego, jakie osoby przychodziły na siłownie.

Co możemy osiągnąć trenując w domu?

Gdzie ćwiczyć w domu czy na siłowni?Wszystko tutaj zależy tak naprawdę od nas i od tego jaki cel sobie obierzemy. Możesz zbudować swoją sylwetkę marzeń tak naprawdę wszędzie. Najważniejszym elementem jest to byś miał odpowiednią wiedzę na temat jak to zrobić. Jeżeli masz już obrany cel i wiesz czego dokładnie chcesz możesz cieszyć się efektami, jakie daje trening.

 • pomoże usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej – wykonuj ćwiczenia obwodowe, interwałowe, siłowe, wytrzymałościowo-kondycyjne.
 • budowa masy mięśniowej – (a w przypadku kobiet uzyskanie atletycznej sylwetki) zainteresuj się ćwiczeniami siłowymi, obwodowymi (opartymi o ćwiczenia siłowe), interwałowymi.
 • poprawa zdrowia – jeśli zależy Ci na poprawie zdrowia wówczas wykonuj ćwiczenia funkcjonalne, które oparte są o naturalne wzorce ruchowe.

Jak widzisz trening, który ma na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, bądź zbudowaniu masy mięśniowej nie różni się od siebie. Warunkiem koniecznych w pierwszym przypadku będzie utrzymanie deficytu kalorycznego (spożywanie mniej kalorii, niż obecnie potrzebujemy). W drugim przypadku, gdy chcemy zbudować masę mięśniową utrzymujemy nadwyżkę kaloryczną (więcej kalorii, niż aktualnie potrzebujemy).

Stosuj się do następując punktów trenując w domu!

 1. Ćwicz całe ciało na jednej sesji treningowej – nie zapominaj o trenowaniu żadnej partii mięśniowej. Pamiętaj o tym, że każdy mięsień współpracuje ze sobą. Nie będziemy progresować, jeśli nie będziemy równomiernie się rozwijać.
 2. Ćwicz regularnie – osoby, które zaczynają bardzo napalają się do ćwiczeń i w związku z tym na siłowni mogą spędzić 2 czy też 3 godziny, jednak czy jest możliwość utrzymaniu tak dużej intensywności przez dłuższy czas? Z mojego doświadczenia wiem, że nie. Już dwie sesje treningowe w tygodniu mogą okazać się bardzo skuteczne, gdzie podczas jednego roku daje nam to ponad 100 treningów (podczas intensywnego treningu możemy spalić ok 400 kcal co w roku da nam podczas trenowania 2 razy w tygodniu ok. 40 000 spalonych kalorii)
 3. Z czasem zwiększaj swoją intensywność trenowania – organizm bardzo szybko adoptuje się do trudnych warunków podczas treningu. Osoby, które zaczynają tak naprawdę nie potrzebują dużych bodźców do tego, by zobaczyć pierwsze efekty. Z czasem jednak musimy urozmaicać nasze ćwiczenia i stosować progresją tak często, jak to tylko możliwe.
 4. Nie przyzwyczajaj się do ćwiczeń – każdy, kto trenuje ma swoje ulubione ćwiczenia oraz te, które nie lubi. Ćwiczenia, które nie lubimy omijamy szerokim łukiem, jednak te, które lubimy trenujemy często. To właśnie ćwiczenia, które nie lubimy robić mogą dać nam najwięcej korzyści, dlatego musimy się przełamać i nie pomijać żadnego ćwiczenia z planu treningowego.
 5. Poprawna technika – gdy zaczynasz ćwiczyć nie koncentruj się na tym, by wykonać ćwiczenie jak najwięcej razy. Skup się na poprawnej technice. Technika początkowo nie musi być idealna, jednak staraj się ją poprawiać.
 6. Nie lekceważ bólu – jest to dla nas znak, że należy przerwać dane ćwiczenie. Robienie ćwiczeń na granicy możliwości nie jest bezpieczne szczególnie dla osób początkujących.
 7. Intensywność – zwiększanie intensywności również ma duży wpływ na twoje postępy. Wraz ze wzrostem wydolności zmniejszaj przerwy pomiędzy seriami i następnymi powtórzeniami. Możesz również wykonywać ćwiczenie w szybszym tempie.
 8. Nie ćwicz codziennie – nie jest to najlepsze rozwiązanie, Wyjątkiem od tej zasady będą bardzo lekkie treningi. Najlepszym rozwiązaniem będą treningi 3 do 4 razy w tygodniu.

Artykuł powstał we współpracy z: Baza trenerów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj