Chłoniaki to nowotwory złośliwe pochodzące z układu limfatycznego, a dokładniej z limfocytów, czyli białych krwinek. Jakie są objawy chłoniaka? Czym jest chłoniak Burkitta a czym chłoniak Hodgkina?

Na system limfatyczny człowieka składają się węzły chłonne i naczynia transportujące płyn limfatyczny w organizmie. Płyn limfatyczny zawiera m.in. białe krwinki, które pomagają zwalczać objawy infekcji a węzły chłonne lokalizują i niszczą bakterie oraz wirusy dzięki czemu infekcja nie rozprzestrzenia się. Limfocyty z kolei produkują tzw. przeciwciała.

Chłoniak to choroba, która powstaje właśnie w komórkach układu immunologicznego. To nowotwór złośliwy pochodzący z układu limfatycznego, a konkretnie białych ciałek krwi. Chłoniaki są bardzo zróżnicowaną grupą, w której wyróżnia się ok. 70 typów chłoniaków.

Chłoniak objawy

Objawy chłoniaka mogą nie być charakterystyczne. Zdarza się, że nie są także widoczne przez co nietrudno je przeoczyć. Symptomy chłoniaka mogą przypominać zwykłe przeziębienie.

Najczęstszymi objawami chłoniaka są powiększone, niebolesne węzły chłonne m.in. na szyi, w pachwinach i w górnej części klatki piersiowej, powiększona wątroba oraz śledziona, kaszel, infekcje górnych dróg oddechowych, bóle kości, osłabienie, zmęczenie, gorączka lub stany podgorączkowe, nocna potliwość, duszności, a także znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie. Osoby chore na chłoniaka mogą także cierpieć na bóle brzucha, dolegliwości układu pokarmowego, a także swędzącą wysypkę.

Co istotne, jeśli niepokojące objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza. Powiększone węzły chłonne przez kilkanaście dni są bowiem sygnałem alarmowym. Szukasz informacji o objawach, diagnozowaniu i leczeniu chłoniaków? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.

Chłoniak Hodgkina i chłoniak Burkitta, czyli rodzaje chłoniaków

Chłoniaki dzielą się głównie na chłoniaki nieziarnicze i chłoniaka Hodgkina. Chłoniaki Hodgkina dotykają najczęściej osób młodych, między 20 a 40 rokiem życia, a także po 50. roku życia. Z kolei chłoniaki nieziarnicze występują głównie u starszych osób, powyżej 60 roku życia. Do tej grupy zaliczamy wiele rodzajów nowotworu, m.in. chłoniaka nieziarniczego grudkowego, białaczkę włochatokomórkową, białaczkę limfoblastyczna B-komórkową, chłoniaka Burkitaa, chłoniaka strefy brzeżnej czy szpiczaka plazmocytowego (np. szpiczaka mnogiego).

Leczenie chłoniaka

W leczeniu chłoniaka kluczową rolę odgrywa chemioterapia i radioterapia. Nie zawsze jednak są one konieczne. Decyzję o rozpoczęciu leczenia podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę m.in. typ rozpoznanego chłoniaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj